Rezultate te kerkimit per termin: +Arabe

Total: 9259
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:52.565Z

Berisha: Pranvera Arabe, model demokracie. Shqipëria do ndikojë për demokratizimin e vendeve arabe

Share Kryeministri Berisha ka pritur gjatë ditës së sotme  Luca Volonte, senator italian dhe President i Grupit të Partive Popullore Evropiane në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës. Gjatë takimit, kryeministri Berisha e falenderoi z. Volonte për vizit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:37.307Z

Interpretimi i Pranverës Arabe

Konferenca Pranvera arabe merr përsipër të sjellë në një rreth akademik shqiptar diskutimi mbi zhvillimet e sotme në botën arabe, revolucionet që sollën përmbysjen e diktatorëve jetëgjatë por ngritën shumë dilema për demokracitë e reja. Qendra e Studimeve Albanologjike nëpërmjet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.766Z

Turqia dhe Pranvera arabe

27-05-2011 / Nga Ibrahim Kalin Derisa Pranvera arabe është duke hyrë në muajin e katërt, para saj paraqiten si sfida, ashtu edhe mundësi. Me gjithë zmbrapsjet në Libi, Jemen dhe Siri, vala e demokracisë tashmë ka filluar të ndryshojë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:49.804Z

Emiratet Arabe njohin Kosovën

Emiratet e Bashkuara Arabe njohën sot pavarësinë e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i parë arab që e njeh Kosovën. "Emiratet e Bashkuara Arabe shpallin se e njohin Kosovën si shtet të pavarur", ka njoftuar WAM- agjencia zyrtare e lajmeve në EBA. "Kjo lëvizje është në një linjë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:45.145Z

Liga Arabe përjashton Sirinë

Liga Arabe ka marrë vendim të përjashtojë pas ditës së mërkurë Sirinë nga gjiri i saj, për shkak të vazhdimit të dhunës kundër opozitarëve. Pas zhvillimit të këshillimeve të fundit në Kajro, shteteve arabe iu kërkua që të largojnë ambasadorët e tyre nga Damasku. Siç bëri t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:57.437Z

Mahmassani: Vendet arabe mbeshtesin Kosoven

Vendet arabe gradualisht do te njohin pavaresine e Kosoves.Keshtu ka deklaruar perfaqesuesi i Liges se Shteteve Arabe ne OKB, Yahya A. Mahmassani, ne nje takim me ministrin e Jashtem, Skender Hyseni, ne New York. Sipas ambasadorit Mahmassani, ceshtja e Kosoves eshte diskutuar ne Ligen Ara

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:36.699Z

Siria përcan Ligën Arabe

Liga e vendeve arabe do të mblidhet ditën e sotme në Kajro ku pritet të diskutohet propozimi i disa vendeve për të pezulluar Sirinë nga Unioni. Zëdhënësit i Ligës Arabe tha për mediat ndërkombëtare se është gati një

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama