Rezultate te kerkimit per termin: +Arkeologjis

Total: 213
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:34.959Z

Shkodër, zbulohen 4 varre të herëshme në kalanë “Rozafa”

SHKODËR- Gërmimet arkeologjike të rifilluara pas 30 vjet ndërprerjesh, përmes një projekti bashkëpunimi me arkeologët polakë, në mjediset e kalasë “Rozafa”, në Shkodër, kanë nxjerrë në dritë 4 varre t&eu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:21.799Z

Gjergj Frashëri: 16 vjet jo konventës,16 vjet katastrofa arkeologjike

TIRANE - Një ditë para konferencës që do të zhvillohet në Sarandë në kuadrin e takimit vjetor të Këshillit Europian të Arkeologjisë (EAC), arkeologu Gjergj Frashëri na njeh me problemet që do të trajtohen. Debatet dhe analiza

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:40.837Z

Oret e para te arkeologjise praktike

Studentëve të arkeologjisë në Universitetit e Tiranës u jepet një mundësi praktike për restaurimin dhe ruajtjen e objekteve të trashëgimisë. Në një laborator të thjeshtë pranë Mozaikut të Tiranës studentët

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:41.897Z

Arkeologë nga Shqipëria e Finlandanisin gërmimet në Durrësin Antik

TIRANE- Rrethinat e Durrësit janë vënë në qendër të një projekti ndërdisiplinor që është emërtuar projekti “Hinterlandi i Dyrrachiumit”. Projekti është një bashkëpunim i Institutit të Arkeologjis&eu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:05.353Z

Germimet arkeologjike Gjongecaj Dimali nje teater antik

Rezultate të rëndësishme priten këtë vit nga gërmimet arkeologjike të Institutit të Arkeologjisë në disa zona të vendit. Arkeologët shqiptarë do të synojnë t'i shtojnë hartës historike, një teatër të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.344Z

Sarandë nis viti arkeologjik, promovohet me gërmime në Butrint

SARANDË- Në Butrint ka nisur viti i ri i gërmimeve arkeologjike. Shpresa Gjongecaj, drejtoreshë e Institutit të Arkeologjisë, tha se ky gërmim bëhet në bashkëpunim me universitetin e Notredamit në SHBA. "Sivjet, forumi romak, një nga mrek

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:13.005Z

Germimet arkeologjike kane nxjerre potenciale me vlera

Gërmimet arkeologjike të një viti më parë kanë nxjerrë në pah potenciale me vlerë të veçanta në qytete të ndryshme të Shqipërisë në Shkodër një mbishkrim në gjuhën latine, në Antigone kan&

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama