Rezultate te kerkimit per termin: +Arkeologjis

Total: 213
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:41.897Z

Arkeologë nga Shqipëria e Finlandanisin gërmimet në Durrësin Antik

TIRANE- Rrethinat e Durrësit janë vënë në qendër të një projekti ndërdisiplinor që është emërtuar projekti “Hinterlandi i Dyrrachiumit”. Projekti është një bashkëpunim i Institutit të Arkeologjis&eu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:05.353Z

Germimet arkeologjike Gjongecaj Dimali nje teater antik

Rezultate të rëndësishme priten këtë vit nga gërmimet arkeologjike të Institutit të Arkeologjisë në disa zona të vendit. Arkeologët shqiptarë do të synojnë t'i shtojnë hartës historike, një teatër të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.344Z

Sarandë nis viti arkeologjik, promovohet me gërmime në Butrint

SARANDË- Në Butrint ka nisur viti i ri i gërmimeve arkeologjike. Shpresa Gjongecaj, drejtoreshë e Institutit të Arkeologjisë, tha se ky gërmim bëhet në bashkëpunim me universitetin e Notredamit në SHBA. "Sivjet, forumi romak, një nga mrek

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:13.005Z

Germimet arkeologjike kane nxjerre potenciale me vlera

Gërmimet arkeologjike të një viti më parë kanë nxjerrë në pah potenciale me vlerë të veçanta në qytete të ndryshme të Shqipërisë në Shkodër një mbishkrim në gjuhën latine, në Antigone kan&

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.233Z

Vollak: Shkëmbim eksperiecash në sektorin e trashëgimisë

Hartimi i ligjit për trashëgiminë kulturore, ka qënë suksesi në funksion 3 vjeçar të Agjensisë së Sherbimit Arkiologjik. Në një takim të organizuar nga Ministria e Kulturës u diskutua për funksionin që ka Keshilli Eur

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.402Z

Butrinti dhe kapteri i Zall-Herrit

Sezoni turistik pr Parkun Kombtar Butrint prej kohsh ka ngritur siparin e tij. Qyteti antik i Butrintit gumzhin nga zrat e nxnsve t shkollave t ndryshme nga t gjitha trevat e Shqipris, por dhe m tej, nga Kosova dhe Maqedonia. Vizitort e huaj pothuajse nga t gjitha kontinentet e bots mrekullohen me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:26.913Z

Amantia, projekti i ri i gërmimeve arkeologjike për vitin 2013

TIRANË- Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë miratoi sot, projektet e reja të gërmimit arkeologjik shkencor për vitin 2013, ku përveç atyre që janë vazhdim nga viti që shkoi, do të fillojë edhe një projekt i ri në rrë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama