Rezultate te kerkimit per termin: +Arkeologjis

Total: 213
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:52.706Z

“Dyrrachium 3”, zbulohetanija e flotës detare ilire

Arkeologët nënujorë kanë zbuluar kohët e fundit në gjiun detar të Durrësit një relikt anije të periudhës antike. Ngarkesa me amfora të transportit të verës dhe të vajit është tregues i shkëmbimeve int

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:16.499Z

Bep Jubani, shuhet arkeologu që i kërkoi komunizmit lirinë e fjalës

TIRANE-Me një ceremoni prekëse në Kishën Katolike të "Rrugës së Kavajës", ku merrnin pjesë shumë të afërm, miq e kolegë, iu dha lamtumira e fundit Profesor Bep Jubanit, një studiuesi sa serioz e sistematik, aq edhe origjinal t&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:01.696Z

Ikonat e grabituraeskpozohen në Galerinë Kombëtare

TIRANE- Në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë sot nw orwn 16.00 do të ekspozohen objektet më cilësore të koleksionit të veprave të artit (ikona, afreske, objekte kulti), të sekuestruara nga policia e shtetit. Eskpozita do tw celet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:55.490Z

Diber zbulohet kalaja e Grezhdanit

Së shpejti kalaja më e madhe ne Ballkan, ajo e Grezhdanit do të zbulohet e tëra. Kjo falë punimeve restauruese dhe konservuese që po kryhen nga arkeologë të drejtorisë së kulturës. Gjatë këtyre ditëve është punuar p&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:15.174Z

Arkeologjia shqiptare dhe mbështjetja amerikane

SHBA sapo i dhuruan arkeologjisë shqiptare një fond prej 103 mijë dollarë për të mirëmbajtur koleksionet shkencore dhe modernizuar mjediset muzeale të Qendrës Albanologjike. Ambasadori i SHBA Aleksandër Arvizu nënshkroi grantin për mir&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:40.211Z

Haxhimihali: Statujën në Apoloni e rrëzoi një vizitore e pakujdesshme

Kamerat e sigurisë në Parkun Arkeologjik të Apolonisë kanë zbardhur ngjarjen e së enjtes, ku një prej statujave antike qe rrëzuar. Marin Haxhimihali, drejtor i këtij parku tha dje për "Gazetën Shqiptare" se gjatë ditës së hën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:01.380Z

Halil Shabani: U pushova nga puna për shkak të grekëve

TIRANE - Përplasja mes drejtorit të Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare në Sarandë, Panajot Gunari dhe arkeologut Halil Shabani, është mbyllur të enjten që shkoi. Ky i fundit është pushuar nga puna me një vendim të

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama