Rezultate te kerkimit per termin: +Arkeologjis

Total: 213
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:57.689Z

Hoti takoi profesorin nga IAGJ, Friedrich Lüth

Zëvendësministri Rexhep Hoti ka pritur në takim prof. dr. Friedrich Lüth, Drejtor për Çështje të Trashëgimisë Kulturore në Institutit e Arkeologjisë të Gjermanisë (DAI – Deutsches Archäologisches Institut) me bashk&eu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.279Z

Gërmimet arkeologjike, 20 ekspedita për këtë vit

20 ekspedita arkeologjike jan programuar nga Instituti i Arkeologjis gjat ktij sezoni. Drejtoresha e Institutit Shpresa Gjongecaj pohon se arkeologt shqiptar presin t prqendrohen n grmime t rndsishme duke nisur nga Antikiteti e deri n Mesjetn e von, por kt vit gjithka do t varet nga fondet. Shpresa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:08.886Z

Mblidhet pas 28 vitesh një Kongres Ndërkombëtar për Arkeologjinë

TIRANE - Studiues të arkeologjisë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi filluan sot, për herë të parë pas vitit 1985, Kongresin Ndërkombëtar të Studimeve Arkeologjike Shqiptare. Kongresi nis sot, në Pallatin e Kongreseve, për t&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:03.852Z

Po çlirohet Amfiteatri!

Bashkia po jep sinjale bashkëpunimi me qeverinë Duket se pas shkrimeve problemore, kryesisht nga “standard”, lidhur me largimin sa m par t gjasht familjeve q banojn n objektin dykatsh, i cili pengon investimin pr zbulimin e krejt Amfiteatrit Antik, Bashkia e Durrsit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.343Z

Muaji korrik hap siparin për ekspeditat arkeologjike

Vera është një periudhë interesante për kërkimet arkeologjike. Instituti i Arkeologjisë, në fillim të muajt korrik do të nisë punën me disa ekspedita arkeologjike të cilat do të jenë të përqëndruar në parq

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.841Z

Botohet "Ilirët dhe Albanët" nga arkeologu Skënder Anamali

Historia e paraardhësve të popullit shqiptarë vjen, në librin "Ilirët dhe Albanët", shkruar prej një nga themeluesit e arkeologjisë shqiptare Skënder Anamali. Kjo vepër, e cila vjen në gjuhën frënge, për vlerat që

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:34.959Z

Shkodër, zbulohen 4 varre të herëshme në kalanë “Rozafa”

SHKODËR- Gërmimet arkeologjike të rifilluara pas 30 vjet ndërprerjesh, përmes një projekti bashkëpunimi me arkeologët polakë, në mjediset e kalasë “Rozafa”, në Shkodër, kanë nxjerrë në dritë 4 varre t&eu

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama