Rezultate te kerkimit per termin: +Arkeologjis

Total: 213
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.343Z

Muaji korrik hap siparin për ekspeditat arkeologjike

Vera është një periudhë interesante për kërkimet arkeologjike. Instituti i Arkeologjisë, në fillim të muajt korrik do të nisë punën me disa ekspedita arkeologjike të cilat do të jenë të përqëndruar në parq

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.841Z

Botohet "Ilirët dhe Albanët" nga arkeologu Skënder Anamali

Historia e paraardhësve të popullit shqiptarë vjen, në librin "Ilirët dhe Albanët", shkruar prej një nga themeluesit e arkeologjisë shqiptare Skënder Anamali. Kjo vepër, e cila vjen në gjuhën frënge, për vlerat që

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:34.959Z

Shkodër, zbulohen 4 varre të herëshme në kalanë “Rozafa”

SHKODËR- Gërmimet arkeologjike të rifilluara pas 30 vjet ndërprerjesh, përmes një projekti bashkëpunimi me arkeologët polakë, në mjediset e kalasë “Rozafa”, në Shkodër, kanë nxjerrë në dritë 4 varre t&eu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:21.799Z

Gjergj Frashëri: 16 vjet jo konventës,16 vjet katastrofa arkeologjike

TIRANE - Një ditë para konferencës që do të zhvillohet në Sarandë në kuadrin e takimit vjetor të Këshillit Europian të Arkeologjisë (EAC), arkeologu Gjergj Frashëri na njeh me problemet që do të trajtohen. Debatet dhe analiza

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:40.837Z

Oret e para te arkeologjise praktike

Studentëve të arkeologjisë në Universitetit e Tiranës u jepet një mundësi praktike për restaurimin dhe ruajtjen e objekteve të trashëgimisë. Në një laborator të thjeshtë pranë Mozaikut të Tiranës studentët

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:41.897Z

Arkeologë nga Shqipëria e Finlandanisin gërmimet në Durrësin Antik

TIRANE- Rrethinat e Durrësit janë vënë në qendër të një projekti ndërdisiplinor që është emërtuar projekti “Hinterlandi i Dyrrachiumit”. Projekti është një bashkëpunim i Institutit të Arkeologjis&eu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:05.353Z

Germimet arkeologjike Gjongecaj Dimali nje teater antik

Rezultate të rëndësishme priten këtë vit nga gërmimet arkeologjike të Institutit të Arkeologjisë në disa zona të vendit. Arkeologët shqiptarë do të synojnë t'i shtojnë hartës historike, një teatër të

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama