Rezultate te kerkimit per termin: +Artit

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:22.118Z

DUKURITË ORIGJINALE TË ARTIT

Nga Ndini R. Bardhi Në botën e artit dhe të krijimtarisë, gjithë llojet, gjinitë, zhanret artistike kanë një dukuri impresionuese origjinale, ku çdo njëri prej tyre përmban në vetvete imazhe sintetike për një vepër artistike. Në secilin lloj apo gjini të artit krijohen vlera artisti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:40.502Z

Vepra e artit në epokën e vdekjes së artit

Si bëhet e mundur mospërfillja e sotme për veprën artistike disidente (dukuri e vënë re edhe në vendet që patën prurje cilësore dhe të bollshme të këtij malli)? Shpjegohet vetëm me teori komploti mospërfillja për një shkrimtar kalibri si Trebeshina? Shpjegohet vetëm me dalje në pe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.693Z

Mallkimi i artit

Realizimet me të cilat emërtohet arti modern, postmodern e konceptual, konkretisht “Urinori”, apo “Fontana” e Dyshanit, pastaj “Pështyma” e Shvitersit, “Jashtëqitja” e Boisit dhe Manzonit etj., janë larg të qenit të bukura. Mirëpo, qëllimi, por edhe ideali i këtyre mjeshtë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:16.353Z

Bienalja e artit ne Londer

Londra është kryeqyteti botëror i artit dhe Biennalja e Artit të Londrës është vendi ku prezantohet arti kontemporan i botës. Ne edicionin e ketij viti ne kete Biennale morri pjese per here te pare nje artist shqiptar, piktori Petraq Pecani. Biennalj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:19.334Z

Muzeu i artit të keq

A e dini se gjendet kopja më e keqe e bërë ndonjëherë e Mona Lisës? “Veprat” artistike të këtij lloji, megjithëse mund të duket bizare, ruhen në Muzeun e Artit të Keq, në Boston Nga Express më 02 shtator 2011 në ora 11:57 Kopja më e keqe e bërë ndonjëherë e kryeveprë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:35.270Z

"Kohët e artit", historiku i plotë

Rivjen sërish "Kohët e artit". Botimi i dytë luksoz mbi artin botëror, vjen pas dy vjetësh në Shqipëri, pas vëllimit të parë, me të njëjtin titull botuar nga "Instituti i Dialogut dhe Komunikimit". Kësaj here është vëllimi i dytë i historisë më të kompletuar të artit botër

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:53.539Z

Muzeu i Artit Amerikan prezantohet në Prishtinë

Në Stacion - Qendrën për Art Bashkëkohor në Prishtinë prezantohet mbrëmjen e së premtes ekspozita "Muzeu i Artit Amerikan" për t'i njoftuar dashamirët e artit në Kosovë më shumë për fillet dhe historikun e artit të Amerikës. "Muzeu i Artit Amerikan" është institucion edukativ ded

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama