Rezultate te kerkimit per termin: +Asociacionin

Total: 1364
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:51.197Z

Tahiri: Janë përafruar qëndrimet për Asociacionin, nesër pritet marrëveshja

Ministrja për dialog Edita Tahiri, ka thënë se ka përafrime në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë në lidhje me formimin e Asociacionit të komunave serbe. Tahiri ka thënë se nesër mund të arrihet marrëveshja për Asociacionin e komunave serbe. Në një lidhje të drejtpërdrejtë për RTK-

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:51.106Z

Qeveria e Kosovës u mashtrua në procesin për Asociacionin

Ndonëse Asociacioni i komunave me shumicë serbe parashihej të krijohej qysh në Marrëveshjen e pParë për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë - Serbi, të datës 19 prill 2013, ky Asociacion ende mbetet temë e bisedimeve në mes të Kosovës dhe Serbisë. Megjithëse takimi në Bruksel, ku

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:23.570Z

Tahiri: Asociacionin e shuajmë kur të duam

Edhe pse nuk parashihet askund në marrëveshje, Edita Tahiri është e bindur në fuqinë e Qeverisë mbi Asociacionin. "Nëse ne vërtetojmë se Asociaiconi nuk po e respekton Kushtetutën kur të duam marrim vendim për shuarjen e tij. Siç e krijojmë, ashtu edhe mund ta zhbëjmë", ka thënë T

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:56.858Z

Fillon nënshkrimi i peticionit kundër marrëveshjes për Asociacionin

Në kundërshtim të marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe të nënshkruar në mes të Kosovës dhe Serbinë në Bruksel, në kuadër të procesit për normalizimin e marrëdhënieve në mes këtyre dy vendeve, partitë opozitare do të fillojnë nënshkrimin e peticionit kun

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:23.278Z

Gjuriç kërcënon: E kemi humbur durimin, do ta formojmë Asociacionin

Zyrtarët serbë në Beograd vazhdojnë të kërcënojnë se në mënyrë të njëanshme do ta formojnë Asociacionin e Komunave Serbe në Kosovë. Drejtori të ashtuquahturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se nëse Prishtina deri në mes të shkurtit nuk e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:53.417Z

Serbia harton statut për Asociacionin e Komunave në veri

Detajet për themelimin e Asociacionit të Komunave serbe pritet të sjellin probleme dhe mosmarrëveshje të mëdha në takimet e radhës mes delegacioneve të dy vendeve në Bruksel. Derisa zgjedhjet lokale të 3 nëntorit po afrohen, delegacioni i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:13.521Z

Marrëveshja për Asociacionin, të rinegociohet

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të pezulluar përkohësisht Marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, ka ngjallur idenë, që kjo Marrëveshje "problematike" të ringociohet edhe një herë. Derisa opozita kërkon zhbërjen komplet të saj, janë shtuar zërat, madje dhe nd

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama