Rezultate te kerkimit per termin: +Autort

Meta: total 133 / total_found 133 / time 0.000 / keyword[0] autort / docs[0] 133 / hits[0] 161 /
No Pic available
  • 2010-07-02

Drama jonë fiton!... po inferiore në teknologji

Mes 24 vendeve, produksioni shqiptar përfaqësohet për herë të parë me vepër origjinale Nj rrug n Bon dhe regjisori Altin Basha s bashku me dramaturgun Stefan apaliku kthehen n Teatrin Kombtar me dy “fitore” n xhep: e para sht fizike, nj mim q morn nga forumi i k

No Pic available
  • 2010-06-23

Albanizma e Sabri Hamitit, libër riciklimi?!

Kritika/Një lexues i vëmendshëm, i cili e ka përcjellë prodhimtarinë shkrimore të Sabri Hamitit, edhe pa ndonjë përgatitje të lartë shkencore, do të vërejë fare lehtë se sa i përket këtij libri, nuk kemi të bëjmë me diçka të re, por me një ekskursion të autorit të tij përgj

No Pic available
  • 2010-06-21

Muzeu i gjallë i Sokolit

Ramadan Sokoli është edhe enciklopedi e muzikës dhe e muzikologjisë, folkloristikës dhe historisë së artit Ndrsa po dilja prej nj shtpie t vogl tiranase, me oborr e me ndonj hurm e portokall, m’u kujtua Muzeu i Vatikanit. Qe dit e diel. Katrmbdhjet vjet m par, gjat nj

No Pic available
  • 2010-06-18

Arratisjet nga diktatura

Pa zhurmë mediatike, dokumentari Rendja drejt ëndrrës... arratisja u dha premierë në Millenium 2, me regji të Namik Ajazit Pas 20 vitesh kur u shemb diktatura sht e vshtir t gjenden gjurm arratisjesh, aq m tepr t thuhen dshmi prej atyre q t afrmit iu ikn nga jeta se donin li

No Pic available
  • 2010-06-14

Sundimi i ligjit ideal të lashtë shtetëror

shtja q m s shumti i ka preokupuar mendjet filozofike dhe politike t kohs, duke u nisur q nga filozofi i njohur Platon e deri te John Rawls, ka qen qllimi dhe rruga q ndjek nj qeverisje apo shtet. Ata kan prcjell me vmendje t theksuar procesin e ecjes apo edhe funksionimit t shtetit, gjithashtu at

No Pic available
  • 2010-06-13

Kur elitat bëhen ideologji e krimit

Dokumente historike mbi një ideologji serbe - Shtëpia Botuese 55 risjell për lexuesin librin Spastrimi etnik, një nga vështrimet më të thella të bërë mbi një ideologji serbe, me parathënie nga shkrimtari ynë i njohur Ismail Kadare Kur n vitin 1993, shtpia botuese fran

No Pic available
  • 2010-06-11

Fotografia Sotiri dhe frika jonë

Ditn e shtun, m 12 qershor, n galerin “Guri Madhi” n qytetin e Kors hapet ekspozita e konkursit ndrkombtar pr fotograf t rinj, q mban emrin e Kristaq Sotirit. sht viti i tret q qendra kulturore Lindart, n bashkpunim me Bashkin e Kors organizojn kt konkurs, q mban emri

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama