Rezultate te kerkimit per termin: +Ballkan

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.876Z

NATO-ja të riangazhohet politikisht në Ballkan

Nga Augustin Palokaj   Për dy javë do të mbushen 15 vjet nga fillimi i fushatës ajrore të NATO-s për ti dhënë fund dhunës serbe në Kosovë, pastrimit etnik dhe krimeve që bënte regjimi i Slobodan Milosheviqit. Kjo ndërhyrje shënoje dhe fundin e ish-diktatorit të Serbisë dhe f

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:39.062Z

Pentagoni forcon kontrollin në Ballkan

Forcat e NATO-s, foto arkiv Pentagoni po forcon kontrollin dhe praninë ushtarake amerikane në Ballkan, shkruan portali amerikan OPENEWS. Në një analizë të publikuar, shqyrtohet dhe analizohet prania amerikane në rajonin e Ballkanit, por edhe në tërë botën. Aty theksohet se SHBA-të, po rr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:45.495Z

Çfarë kërkon Al Jazeera në Ballkan?

Share Stephen Schwartz, në një analizë të publikuar nga Weekly Standard flet për nisjen e transmetimeve të Al Jazeera në Ballkan. Në njoftimin e nisjes së transmetimeve thuhet se Al Jazeera do plotësojë një hendek në treg pasi deri më tani nuk ka pasur një kana

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:22.578Z

Shqipëria, shteti më i rrezikshëm në Ballkan

Shqipëria është shteti më i rrezikshëm në Ballkan për të jetuar. Ky është përfundimi i një raporti të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për periudhën e viteve 2000-2012, raporton Koha Ditore. Vetëm gjatë vitit 2012, në Shqipëri janë rregjistruar 159 vrasje. Vendi më

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:49.737Z

Zevendespresidenti Baiden ne Ballkan

Zevendespresidenti i Shteteve te Bashkuara te Amerikes fillon sot turneun shume te pritur ne Ballkan. Ne Etapen e pare te vizites se tij ai do te qendroje ne Sarajeve per bisedimeve me zyrtaret me te larte te ketij vendi. Me tej ai do te ndaloje ne Beograd dhe Prishtine. Politikanet dhe media e kety

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:22.232Z

Gjeografia e armiqesive ne Ballkan

Sa është i stabilizuar Ballkani? Kjo varet nga fakti se ç‘lloj përplasjesh vërehen dhe para së gjithash ku ka akoma armiqësi? E thënë ndryshe, pyetja është: Cila është gjeografia e armiqësive në Ballkan? Në këto probleme, gabimet janë të mundshme, sepse marrëdhëniet mes shtete

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.325Z

Politika Obama ne Ballkan

Marrja e plote e detyres nga ana e Presidentit Barak Obama, pritet me interes te madh edhe ne Ballkan. Fillimisht pati dyshime se administrata e re mund te ndryshonte politikat ndaj rajonit. Por vizita e zyrtareve te larte te Departamentit te Shtetit, tregoi qarte se Shtetet e Bashkuara do te vazhdo

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama