Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimit +Evropian

Meta: total 1000 / total_found 31302 / time 0.021 / keyword[0] bashkimit / docs[0] 61456 / hits[0] 85225 / keyword[1] evropian / docs[1] 87237 / hits[1] 170867 /
Londra kërkon shtyrjen e Brexit-it. Juncker: Nuk ka më bisedime
  • 2019-03-12

Londra kërkon shtyrjen e Brexit-it. Juncker: Nuk ka më bisedime

Kryeministrja britanike, Thereza May, mori nga BE këshilla për mekanizmin e diskutueshëm të kthyeshëm për kufirin irlandez në kontekstin e Brexit. Këto ndryshime, të cilat mund të garantojnë përparimin e shumicës për të ratifikuar në votimin e së martës, “forcojnë dhe përmi

No Pic available
  • 2019-03-06

Avioni venezuelian qëndron 4 orë në Athinë, a fshehu Tsipras arin e Maduros?

Venezuela është aktualisht shteti që gëzon gjithë vëmendjen e botës demokratike dhe çdo zhvillim nuk kalohet pa u vënë re. Kështu është edhe një ndalesë e avionit qeveritar venezuelian me ministrin e Jashtëm, Jorge Arreaza në aeroportin e Athinës. Ndalesa e Arreazas që sipas telev

Kriza politike/ anëtarja e PE: Opozita tradhtoi votuesit, qeveria legjitime!
  • 2019-03-05

Kriza politike/ anëtarja e PE: Opozita tradhtoi votuesit, qeveria legjitime!

Prej kohësh kriza politike që ka mbërthyer Shqipërinë, është reflektuar edhe në Bruksel, nga aty ku vijnë thuajse çdo ditë mesazhe për bashkëpunim në emër të interesit kombëtar dhe vazhdim të reformave. Duket se Brukseli e ka të qartë se nuk do të ketë qeveri tranzitore apo zgj

Macron bën thirrje për rilindje evropiane
  • 2019-03-05

Macron bën thirrje për rilindje evropiane

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka propozuar një sërë reformash për të siguruar të ardhmen e Bashkimit Evropian. Përmes një shkrimi autorial të publikuar në gazeta të ndryshme të 28 vendeve anëtare të BE-së, Macron bëri thirrje për krijimin e një agjencie që do të mbronte

Eksperti gjerman për Ballkanin, apel qeverisë dhe opozitës
  • 2019-02-26

Eksperti gjerman për Ballkanin, apel qeverisë dhe opozitës

Eksperti i Fondacionit Konrad Adenauer për Ballkanin Perëndimor, Florian Feyerabend, në intervistë ekskluzive për DW, flet per situaten ne vend, per detyren e opozites dhe ate qe duhet te deshmoje Qeveria, duke pranuar se te dyja kane pergjegjesi per te ardhmen e vendit. Deutsche Welle: Zoti F

SHIJAKUN APO LONDRËN?
  • 2019-02-26

SHIJAKUN APO LONDRËN?

Nga Mentor NAZARKO Vendimi i fundit i opozitës për të dorëzuar mandatet parlamentare ka krijuar dilema të shumta. Ndalemi në dy prej tyre. Dilema e parë në planin e brendshëm: Sa të fuqishme, ndikuese dhe vendimtare janë masa të tilla si ajo e dorëzimit të mandateve? Dilema e dytë: Me

Mediat italiane artikull vlerësues për romanin Otello, Arapi i Vlorës
  • 2019-02-26

Mediat italiane artikull vlerësues për romanin Otello, Arapi i Vlorës

  Nga Shaul BASSI “Otello ishte njeriu i parë i zi që vinte në Vlorë. Gjatë shekujve, deti kishte sjellë në qytet, Cikllopë që ende jetojnë në drithërimat e fëmijëve, sirena të gjelbra që kishin turbulluar mendjet e peshkatarëve, njerëz me bishta që ngjitnin malet.