Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimit +Evropian

Meta: total 1000 / total_found 31302 / time 0.059 / keyword[0] bashkimit / docs[0] 61456 / hits[0] 85225 / keyword[1] evropian / docs[1] 87237 / hits[1] 170867 /
No Pic available
  • 2019-01-13

KOSOVË-SHQIPËRI, BASHKIM APO LEHTËSIM I PROCEDURAVE?

Njohësit e çështjeve të Ballkanit thonë se moszgjidhja e problemit të Kosovës e Serbisë ka filluar të japë efektet e para të dështimit të iniciativave rajonale. Kosova e Shqipëria synojnë që të heqin barrierat kufitare. Kosova dhe Shqipëria synojnë ta heqin kufirin ndërmjet dy ve

Certifikata e sigurisë së Cakajt, Meta kërkon hetim për DSIK-në
  • 2019-01-11

Certifikata e sigurisë së Cakajt, Meta kërkon hetim për DSIK-në

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një kërkesë zyrtare kryeparlamentarit Gramoz Ruçi, për ngritjen e një Komisionit Parlamentar Hetimor. Kjo kërkesë vjen lidhur me refuzimin për të dekretuar Gent Cakaj, si ministër të Jashtëm, pas propozimit të bërë nga Edi Rama. Në letër kërkohet

Malta arrin marrëveshje me tetë vende të BE-së për migrantët
  • 2019-01-10

Malta arrin marrëveshje me tetë vende të BE-së për migrantët

Malta ka arritur marrëveshje me tetë shtete të Bashkimit Evropian që të pranojë 49 migrantë që kanë qëndruar për javë të tëra në det. Kryeministri i këtij shteti ka përmendur të ketë arritur pajtueshmëri me Gjermaninë, Francën, Portugalinë, Irlandën, Rumaninë, Luksemburgun,

No Pic available
  • 2019-01-06

Spanja shpëton mbi 500 emigrantë në Detin Mesdhe

Shërbimi spanjoll i shpëtimit në det thotë se ka shpëtuar 549 migrantë, të cilët po tentonin të kalonin Detin Mesdhe. Ky shërbim tha se kanë kapur gjashtë anije të vogla që po bartnin në total 350 migrantë gjatë ditës së shtunë në Ngushticën e Gjibraltarit. Ndërkaq, sot edhe 1

Bushati bën bilancin: Reforma rrënjësore, por hasën në rezistencë
  • 2018-12-30

Bushati bën bilancin: Reforma rrënjësore, por hasën në rezistencë

Edhe pse u shkarkua nga kryeministri rama në këtë fundviti, së bashku me disa ministra të tjerë të kabinetit, bilanci i vitit 2018 për Ditmir Bushatin është pozitiv. Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, në një postim në profilin e tij në Facebook, shkruan se festat e fundvitit janë

No Pic available
  • 2018-12-27

Ushtria gjermane mund të rekrutojë njerëz nga BE

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen Shtatë vjet pasi Gjermania ka braktisur kërkesat e detyrueshme ndaj banorëve të saj për tiu bashkuar ushtrisë, Inspektori i Përgjithshëm i ushtrisë së këtij shteti, Eberhard Zorn, tha se po shqyrtohet mundësia e punësimit të qytetar

Alarmi, përhapja e fruthit kërcënon tani edhe Europën
  • 2018-12-24

Alarmi, përhapja e fruthit kërcënon tani edhe Europën

Fruthi sa vjen e po përhapet në të gjithë botën. Dhe gjithashtu në Evropë. Sëmundja shkaktuar vdekjen e 110,000 njerëz në mbarë planetin në 2017, 30% më shumë se një vit më parë, sipas një raporti të botuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Situata është alarmuese edhe