Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimit +Evropian

Meta: total 1000 / total_found 31302 / time 0.021 / keyword[0] bashkimit / docs[0] 61456 / hits[0] 85225 / keyword[1] evropian / docs[1] 87237 / hits[1] 170867 /
Shqipëria merr kryesimin e OSBE-së për vitin 2020
  • 2018-12-06

Shqipëria merr kryesimin e OSBE-së për vitin 2020

Kryesimin e OSBE-së për vitin 2020 do ta ketë Shqipëria. Dritën jeshile për këtë sfidë Shqipëria e ka marrë ditën e sotme, pas disa vitesh që kandidon për të marrë këtë kryesim. Nga data 1 janar e vitit 2019, vendi ynë bëhet pjesë e Trojkës. Lajmi bëhet i ditur në faqen e Twi

Pranimi i refugjatëve në BE, Gjermania dhe Franca zbusin kërkesat
  • 2018-12-06

Pranimi i refugjatëve në BE, Gjermania dhe Franca zbusin kërkesat

Franca dhe Gjermania kanë propozuar te enjten që qeveritë e Bashkimit Evropian që refuzojnë të pranojnë refugjatë mund të paguajnë për tu përjashtuar nga sistemi i bllokut për shpërndarje të migrantëve. Sipas një dokumenti që ka qarkulluar në mes të ministrave të Brendshëm të

Gjonaj: Me mbështetjen e BE, Shqipëria do ti thellojë reformat
  • 2018-12-04

Gjonaj: Me mbështetjen e BE, Shqipëria do ti thellojë reformat

Qeveria Shqiptare është e vendosur për të vijuar në rrugën e reformave të ndërmarra në funksion të forcimit të shtetit ligjor dhe mbështetja e BE përmes çeljes së negociatave do të ndihmojë për ti çuar ato përpara. Ky ka qenë qëndrimi i shprehur nga Ministrja e Drejtësisë, Et

Integrimi, Rama: Prioritet i qeverisë, për rajonin duhet proces i përbashkët
  • 2018-12-04

Integrimi, Rama: Prioritet i qeverisë, për rajonin duhet proces i përbashkët

Kreu i Qeverisë, Edi Rama mori pjesë ne Samitin e Kryeministrave të Iniciativës së Europës Qendrore, që u mbajt në Zagreb të Kroacisë. E ardhmja e të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor duhet të jetë e ankoruar fort në perspektivën e Bashkimit Europian dhe NATO-s, ka theksuar Ram

Protesta në Gjeorgji pas rezultatit të zgjedhjeve
  • 2018-12-03

Protesta në Gjeorgji pas rezultatit të zgjedhjeve

Mijëra gjeorgjianë kanë protestuar pas rezultatit të zgjedhjeve ku Salome Zurabishvili, i mbështetur nga partia më e madhe në vend, doli fitues në zgjedhjet presidenciale. Me flamuj të Gjeorgjisë dhe Bashkimit Evropian, protestuesit në Tbilisi kërkuan zgjedhje të parakohshme parlamentar

SHKËMBIMI I TERRITOREVE, ASHTU QOFTË!
  • 2018-11-29

SHKËMBIMI I TERRITOREVE, ASHTU QOFTË!

Nga Rexhep QOSJA Ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, e bërë publike shumë vite më parë, por e përditësuar dy muajt e fundit, tashmë është ngritur në nivelin e çështjes për të cilën po flitet në gjithë hapësirën shqiptare, madje edhe në diasporë. Çës

Kosovë-Shqipëri mblidhen në Pejë, kostoja e takimit 128 mijë euro
  • 2018-11-26

Kosovë-Shqipëri mblidhen në Pejë, kostoja e takimit 128 mijë euro

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë do të mblidhen të hënën, nesër, më 26 nëntor në mbledhjen e përbashkët, e cila mbahet në Pejë. Pas zotimit për unifikimin e doganave, Kosova dhe Shqipëria pritet të aprovojnë edhe kërkesën e kahershme të Bashkimit Evropian për heqjen e ta