Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimit +Evropian

Meta: total 1000 / total_found 31302 / time 0.021 / keyword[0] bashkimit / docs[0] 61456 / hits[0] 85225 / keyword[1] evropian / docs[1] 87237 / hits[1] 170867 /
Rama: Është koha të vëmë 100 % tarifa në veri të Kosovës dhe 0 % në jug të saj
  • 2018-11-26

Rama: Është koha të vëmë 100 % tarifa në veri të Kosovës dhe 0 % në jug të saj

Kryeministri Edi Rama gjatë mbledhjes së dy qeverive Shqipëri-Kosovë, që po mbahet në Pejë, ka deklaruar se qasja e Bashkimit Europian për njohjen e  Kosovës është zhgënjyese. Ai foli dhe për taksën e vendosur 100% të produkteve serbe, teksa tha se kjo është një nismë politike. D

Rama në Pejë: Jo tarifa mes shqiptarëve, 100% me Serbinë
  • 2018-11-26

Rama në Pejë: Jo tarifa mes shqiptarëve, 100% me Serbinë

Kryeministri Edi Rama gjatë mbledhjes së dy qeverive Shqipëri-Kosovë, që po mbahet në Pejë, ka deklaruar se qasja e Bashkimit Europian për njohjen e  Kosovës është zhgënjyese. Ai foli dhe për taksën e vendosur 100% të produkteve serbe, teksa tha se kjo është një nismë politike. D

Largimi i Britanisë, liderët e BE aprovojnë marrëveshjen historike të Brexit
  • 2018-11-25

Largimi i Britanisë, liderët e BE aprovojnë marrëveshjen historike të Brexit

Marrëveshja historike e largimit të Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian është miratuar nga udhëheqësit e BE-së, pas asnjë surprizë që mund të ndikonte vendimin që finalizon 18 muaj negociata të tensionuara mes dy palëve. Lajmin për arritjen e marrëveshjes e njoftoi Pres

ÇFARË PARASHIKON BREXIT-I?
  • 2018-11-25

ÇFARË PARASHIKON BREXIT-I?

Marrëveshja për ndarjen mes Beritanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian parashikon një fazë kalimtare deri në fund të vitit 2020. Gjatë kësaj periudhe Britania e Madhe do të ketë qasje në tregun e brendshëm të BE dhe nuk do të ketë dogana shtesë. Marrëveshja rregullon edhe të drej

Gjermania, fond rekord për Shqipërinë. Investime në disa sektorë
  • 2018-11-25

Gjermania, fond rekord për Shqipërinë. Investime në disa sektorë

Një fond prej 164.4 milionë eurosh, që Qeveria Federale do ti lëvrojë Shqipërisë për periudhën 2019 -2021, është publikuar në përfundim të bisedimeve qeveritare mes dy vendeve për politikat në zhvillim të enjten (22.11). Bisedimet u zhvilluan në Tiranë, të kryesuara për palën s

No Pic available
  • 2018-11-24

E ardhmja e Ballkanit Perëndimor, mbahet takimi i 4-ët ndërministror

Bashkëpunimi, zhvillimi ekonomik dhe perspektiva europiane e Ballkanit Perendimor, ishin çështjet kryesore të takimit të katërt të Ministrave të Jashtëm, Ekonomisë dhe Zhvillimit të Greqisë, Bullgarisë, Shqipërisë e FYROM, që u zhvillua të premten në Selanik. Kemi dy grupe shtetesh

Mogherini kërkon lirimin e udhëheqësit kurd, reagon ministri turk: I kaloi kufijtë
  • 2018-11-23

Mogherini kërkon lirimin e udhëheqësit kurd, reagon ministri turk: I kaloi kufijtë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu deklaroi se shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i ka tejkaluar kompetencat e saj duke bërë thirrje për lirimin e udhëheqësit kurd, Selahattin Demirtas. “Ajo i tejkaloi kufijtë e saj pak”, tha C