Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimit +Sovjetik

Total: 3261
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:56.971Z

Ekspertët, në vitin 1975, parashikuan shkatërrimin e Bashkimit Sovjetik

Lindja komuniste sipas arkivave sekrete të Shteteve të Bashkuara. Publikohet takimi sekret i ekspertëve amerikanë për çështjet e Lindjes Perandoria Sovjetike do të shkërmoqet shumë shpejt. Ky fakt është konstatuar që në vitin 1975. Në një dokument të deklasifikuar disa muaj për pa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:17.645Z

Sot mbushen 20-vjet nga fillimi i shperberjes se Bashkimit Sovjetik

Sot mbushen 20-vjet nga fillimi i shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Në 19 gusht të vitit 1991, një grup komunistësh të linjës së ashpër e vendosën udhëheqësin sovjetik, Mikhail Gorbaçov në arrest shtëpie. Shp

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:38.296Z

Berisha: Rusia po ëndërron rikthimin e Bashkimit Sovjetik

Kryeministri shqiptar, Sali Berisha ka drejtuar akuza kundër Rusisë, përsa i përket ndërhyrjes në Osetinë e Jugut, se me sjelljen e saj në konfliktin me Gjeorgjinë po dëshmon, se ëndërron të kthejë pas kohën e Bashkimit Sovjetik. Gjatë konferencës së djeshme për shtyp, Kryemi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:52.548Z

20 vjet pas shperberjes se Bashkimit Sovjetik Rusia kerkon rrugen e demokracise

Gjate 2 dekadave qe prej shperberjes se Bashkimit Sovjetik Rusia ka bere nje perparim te madh ekonomik. Te ardhurat gjate kesaj periudhe jane dhjetefishuar nderkohe qe keto ndryshime jane shoqeruar me demonstrata ne vitin 1991 kunder komunizmit dhe sot per te ringjallur endrren e parealizuar per dem

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:27.118Z

Sigla e Bashkimit Sovjetik, simboli i fushatës së Edi Ramës

01-05-2013 / Gazeta 55 Takimet e para të hapura të Edi Ramës kanë zbuluar edhe simbolin e fushatës së socialistëve. Dje në aktivitetin partiak të PS-së, pas Edvinit shfaqej një militant me simbolin “CCCP”, sigla e Bashkimit Sov

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:14.799Z

Kina investon në vendet e ish-Bashkimit Sovjetik

Nga Express më 28 korrik 2011 në ora 21:30 Njëzet vite pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, Kina është rivale e Rusisë si një nga invesitorët dhe partnerët më të mëdhenj tregtarë në shumë nga ish-republikat sovjetike. Bjellorusisë po i mbarojnë paratë. Ndërsa shtohen fat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.192Z

Shënohet 20 vjetori i shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik

MOSKË- Sot shënohet 20 vjetori i shpërbërjes zyrtare të Bashkimit Sovjetik, pas më shumë se 70 vjetësh ekzistence të tij.Më 8 dhjetor të vitit 1991 udhëheqësit e Rusisë, Ukrainës dhe Bjellorusisë u takuan në Pyllin

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama