Rezultate te kerkimit per termin: +Bashksis +Europiane

Meta: total 14 / total_found 14 / time 0.000 / keyword[0] bashksis / docs[0] 89 / hits[0] 119 / keyword[1] europiane / docs[1] 45833 / hits[1] 68698 /
No Pic available
  • 2008-11-01

Kosova viktim e paramenduar e diplomacis ruse

Rrall her n histori janprpjekje kaq t sinqerta dhe t forta nga lidert e bashksis ndrkombtare respektivishte SHBA-BE pr t rregulluar nj marrveshje kompromisi gjat gjith periudhs s paralufts dhe paslufts n Kosovs dhe Ballkan. Mirpo prpjekjet pr t vendosur statusin e Kosovs dhe paqen n Ballkan

No Pic available
  • 2008-11-01

Rusia ndrmjet supermacis dhe mbijetess

Shpesh n procese t rndsishme pr t ndalur progresin e arritur dhe ecjen e mbar , apo zgjidhjen e drejt t nj shtje , anash dalin disa shtete t cilat jan t prcaktuara t ndezin nj kazan zemrimi, e q vazhdonj t ziejn edhe sot sidomos n Ballkan, e ky zemrim vjen nga politika e carizmit rus .Sot bota s

No Pic available
  • 2008-11-01

Lidert e Kosovs ti kthehen bots reale

Proceset historike jan t ndrlidhura me disa elemente komplekse dhe mjaft t vshtira deri n arritjen apo edhe mosarritjen e nj qllimi t caktuar . Kjo vjen si rezultat i ndryshimeve t mdha n marrdhniet dhe t drejtn ndrkombtare t shteteve n histori dhe i kohs e cila ecn duke mos u ndalur asnj sekond, se

No Pic available
  • 2008-11-01

N krkim t nj rrugdaljeje

Pr Ballkanin dhe Europn shtja e Kosovs vazhdon t jet karta kryesore n lojn diplomatike dhe kt e dshmojn iniciativat dhe prpjekjet e shum shteteve respektivisht bashksis ndrkombtare e veanrisht SHBA-t n lidhje m zgjidhjen e statusit t Kosovs. Mirpo megjithkt koht e fundit si duket jan przier emocion

No Pic available
  • 2008-11-01

Njohja diplomatike e pavarsis s Kosovs

T gjith popujt q dalin nga etnikumi i tyre me nj prvoj t re dhe t dhimbshme t historis si dhe me nj prpjekje t vazhdueshme t krkess s tyre pr t jetuar t lir dhe t pavarur si gjith shtetet demokratike t bots s civilizuar , ballafaqohen me krkesn e njohjes nga shtete t tjera pa t cilat nuk do mund t

No Pic available
  • 2008-11-01

Populli i Kosovs e ka br t veten!

Zhvillimet e fundit t diplomacis perndimore treguan gjithashtu se sa e komplikuar sht zgjidhja e shtjes s Kosovs po t mos mirren parasysh disa faktor t rndsishm. S pari, Kosova aktuale sht prgjegjsi e prbashkt midis vendorve e ndrkombtarve nga vera e vitit 1999 si n arritjet, ashtu edhe n sfidat. S

No Pic available
  • 2008-11-01

Plani sekret serb hakmarrje ndaj Pavarsis s Kosovs

Para disa ditsh qeveria serb miratoi nj plan sekret n rastin e shpalljes s kordinuar t pavarsis s Kosovs, dhe njkohsisht ky plan sipas zyrtarve serb u konsiderua mjaft sekret, sepse si dihet ishte miratuar n nj sesion t jashtzakonshm dhe n prputhje me rezolutn e paralamentit t Serbis mbi mbrojtjen e