Rezultate te kerkimit per termin: +Bektashinjve

Total: 600
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:48.063Z

Kryegjyshi i bektashinjve, Edmond Brahimaj, pritet në Vatikan nga Papa Françesku

Kryegjyshi i bektashinjve Haxhi Dede Edmond Brahimaj është pritur në Vatikan nga Papa Françesku në një audiencë të veçantë. Takimi midis Papa Françeskut dhe Baba Mondit mësohet se ka zgjatur rreth 45 minuta dhe në fokus të tij ka qënë vlerësimi për rolin e bektashizmit në Shqipër

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:45.923Z

Komuniteti i bektashinjve, darkë iftari për muajin e Ramazanit

Me rastin e muajit të Ramazanit Kryegjyshata Botërore e Bektashinjve ka shtruar një darkë iftari, ku ishin të ftuar përfaqësues të komuniteteve fetare, deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, përfaqësues të trupit Diplomatik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:22.887Z

Kryegjyshata e Bektashinjve organizon pritjen e përvitshme me median

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Haxhi Dede Edmond Brahimaj organizoi pritjen e përvitshme me përfaqësuesit e medias në vend. Në këtë fundvit, Baba Edmond Brahimaj shprehu mirënjohjen për njerëzit e medias dhe uroi për vijimin e bashkëpunimit. Baba Mondi: Zoti ju ndriçoftë me punën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:59.705Z

Presidenti Topi uron Kryegjyshin Botëror të Bektashinjve, Haxhi Dede Reshat Bardhi.

4 mars 2010 Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi i ka dërguar një mesazh urimi me rastin e 75-vjetorit Kryegjyshit Botërore të Bektashinjve, Haxhi Dede Reshat Bardhi në të cilin thuhet: “Fort i nderuar Haxhi Dede Reshat Bardhi! Duke përfituar nga ky rast i lumtur i 75-vjetorit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:38.117Z

Sulltan Novruzi, Nishani uron: Mirëkuptimi dhe toleranca, shtyllat e besimit të bektashinjve

TIRANE- Me rastin e festës së Sulltan Novruzit, Presidenti Bujar Nishani ka uruar bektashinjtë me një mesazh urimi. Për Nishanin, koncepti i paqes brenda njeriut dhe midis njerëzve është themeltar në bektashizëm. “Nuk është rastësi që festa e bektashinjve është në të njëjt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:47.548Z

Kreu u bektashinjve takon Sekretarin e Këshillit Papnor, e fton për vizitë në Shqipëri

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, ka mbërritur në selinë e shenjtë të Vatikanit, ku pritet që ditën e mërkurë të takohet me Papa Françeskut. Kreu i bektashinjve u prit këtë të martë nga Sekretari i Këshillit Papnor për marrëdhëniet ndërfetare, Imzot

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.434Z

Presidenti Topi viziton Kryegjyshatën Botërore të Bektashinjve me rastin e Festës së Hashures.  

29 dhjetor 2009 Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi, vizitoi sot Kryegjyshatën Botërore të Bektashinjve me rastin e Festës së Hashures. Pasi u takua dhe u përshëndet ngrohtësisht me Kryegjyshin Botëror të Bektashinjve, Haxhi Dede Reshat Bardhi dhe krerët e tjerë bektashinj,

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama