Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Meta: total 1000 / total_found 1234 / time 0.000 / keyword[0] bizantine / docs[0] 1234 / hits[0] 1905 /
No Pic available
  • 2018-08-15

Horoskopi, njihuni me qytetin ideal për çdo shenjë zodiakale

Yjet na sugjerojnë se cila është qendra më në sintoni me qenien tonë, qoftë vendbanim i përhershëm apo thjesht për pushime. Ka qytete që janë në gjendje të nxjerrin pjesën më të mirë tonën, qenien tonë të vërtetë, qytete ku ndihemi mrekullisht mirë që në momentin që marri

No Pic available
  • 2018-08-11

Milan Kundera: Komunizmi më mësoi ndjenjën e humorit

Philip Roth në një bashkëbisedim me Milan Kunderën mbi fatet e Europës, fundin e botës, vdekjen, librat dhe erosin 30 Nëntor, 1980 Nga Filip Roth Kjo intervistë është përmbledhje e dy bisedave që kam bërë me Milan Kunderën pas leximit të një dorëshkrimi të përkthyer të librit t

Artistët takojnë Vlahutinin: Betejë deri në fund për Teatrin
  • 2018-07-20

Artistët takojnë Vlahutinin: Betejë deri në fund për Teatrin

Pas letrës që mori disa ditë më parë me shqetësimet e artistëve lidhur me prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar, sot ambasadorja e BE-së në Tiranë Romana Vlahutini ka pritur një grup përfaqësuesish nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit. Ambasadorja e BE-së është njohur më nga af

Bubulina, lufta dhe dashuritë e saj
  • 2018-05-28

Bubulina, lufta dhe dashuritë e saj

Luan Rama Kur zbarkon në Specaj, në këtë ishull të bukur, të përmbytur nga e bardha e shtëpive, nga bluja detit dhe e qiellit, nga një diell që varion nga drita e bardhë dhe e argjendtë në mëngjes dhe në një të kuqe rrezëlluese në perëndim, nuk mund të largohesh pa pikëtakuar B

Kishat e Voskopojës në listën botërore të objekteve që mund të zhduken
  • 2018-03-18

Kishat e Voskopojës në listën botërore të objekteve që mund të zhduken

Objektet e kultit postbiznatine në Voskopojë dhe Vithkuq të Korçës janë klasifikuar në mesin e 7 vendndodhjeve me monumente që rrezikojnë të shkatërrohen. Jane 12 kisha që po përballen me degradimin e ndërtesave, afreskeve, por edhe vjedhjeve. 12 objekte kulti të periudhës post bizan

Veliera, Dako sfidon gjykatën. Tenderon 66.5 mln lekë për ndërtimin e sheshit
  • 2018-03-08

Veliera, Dako sfidon gjykatën. Tenderon 66.5 mln lekë për ndërtimin e sheshit

Bashkia e Durrësit ka tenderuar ndërtimin e sheshit të projektit Veliera. Një projekt që ka mbetur peng i një beteje të gjate ligjore. Më 28 shkurt, Bashkia dha këtë njoftim me firmën e kryetarit të bashkisë Vangjush Dako si titullar i Entit Prokurues se: Më 2 prill do hapen ofertat e

Populli Ndryshe, libri i fundit i publicistit Ylli Polovina
  • 2018-01-20

Populli Ndryshe, libri i fundit i publicistit Ylli Polovina

Pasi në vitin 2014 Ylli Polovina botoi librin Shqiptarët, diamantët e pagdhendur, e vijoi atë me një pjesë të re, plotësuese, çfarë këto ditë e paraqiti nëpërmjet librit Populli ndryshe. Nëntitulli është Udhërrëfyes për të njohur shqiptarët. Me 152 faqet e tij ky botim ka përm