Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Meta: total 1000 / total_found 1234 / time 0.001 / keyword[0] bizantine / docs[0] 1234 / hits[0] 1905 /
No Pic available
  • 2016-12-24

Çfarë ka ndodhur më 24 dhjetor?

563 – Kisha bizantine Hagia Sofia në Kostandinopojë u bekua për herë të dytë pas shkatërrimit nga tërmetet. Hagia Sophia, Shën Sofia, Hyjnia e Urtësisë a Urtësia Hyjnore ka qenë kishë patriarkale ortodokse greke, më pas xhami perandorake osmane, dhe tani muze në Stamboll. Nga d

Çfarë ka ndodhur më 21 dhjetor?
  • 2016-12-21

Çfarë ka ndodhur më 21 dhjetor?

640 – Arabë myslimanë marrin kështjellën Babylon në deltën e Nilit (afër Kajros) pas një rrethimi shtatë-mujor. Në fillim të pushtimit mysliman, Egjipti ishte pjesë e perandorisë romake bizantine me kryeqytet Kostandinopojën. Me humbjen e Egjiptit, Perandoria Romake Lindore mbet

No Pic available
  • 2016-12-14

Fotot e reja të qytetit mijëra vjeçar me 18 kate

Në vitin 1963, një turk nga rajoni i Cappadocia po bënte disa rikonstruksione në shtëpinë e tij kur zbuloi diçka të jashtëzakonshme. Pasi hodhi një mur në bodrumin e tij, gjeti një dhomë sekretë e cila të çonte ne një tunel nëntokësor që më pas hapte dyert për një qytet antik

No Pic available
  • 2016-12-11

Gjeopolitika e Maqedonisë: Nga shqiptarët tek ushtria

Maqedonasit votojnë sot për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ndërkohë që vendi aspiron për integrimin euroatlantik. Më poshtë vijon gjeopolitika e vendit të vogël ballkanik: EMRI: Maqedonia është pranuar në Organizatën e Kombeve të Bashkuara me këtë emër të përkohshëm

No Pic available
  • 2016-12-05

Ju rrëfej familjet mercenare të Himarës që dëmtuan emblemën e Skënderbeut

Historiani i njohur Pëllumb Xhufi në një intervistë të dhënë për gazetën Shekulli, shprehet se ngjarjet e fundit në Himarë, ku është ngritur flamuri grek, apo dhe shënimi i parullave antishqiptare nuk janë një ngjarje e re. Madje ai nënvizon se këto janë lëvizje që datojnë mjaf

Pëllumb Xhufi: Pretendimet greke, absurde. Në kishën e Himarës dëmtuan simbolin e Skënderbeut
  • 2016-12-05

Pëllumb Xhufi: Pretendimet greke, absurde. Në kishën e Himarës dëmtuan simbolin e Skënderbeut

Historiani i njohur Pëllumb Xhufi shprehet se ngjarjet e fundit në Himarë, ku është ngritur flamuri grek, apo dhe shënimi i parullave antishqiptare nuk janë një ngjarje e re. Madje ai nënvizon se këto janë lëvizje që datojnë mjaft shekuj më parë. Për këtë, Xhufi, si njohës 

No Pic available
  • 2016-12-01

Çfarë ka ndodhur më 1 dhjetor?

1083 – Lindi Anna Komnena, historiane bizantine, bija e perandorit Aleks Comnenus dhe e Irena Dukas. Ana komplotoi që i vëllai të mos e merrte fronin; por u zbulua dhe së bashku me të ëmën mbyllen në manastir, ku Anna kaloi jetën e saj dhe shkroi historinë prej 8 vëllimesh e njohur