Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Meta: total 1000 / total_found 1234 / time 0.000 / keyword[0] bizantine / docs[0] 1234 / hits[0] 1905 /
No Pic available
  • 2009-02-24

"Njeriu Skënderbe, mes mitit dhe simbolit"

Nga Doan DANI Tradicionalisht fisnikët shqiptarë kanë pasur marrëdhënie familjare me sllavët, si pjesë e Perandorisë Bizantine. Balshajt, që për nga origjina janë të diskutueshëm njihen edhe me mbiemrin Balshic. Gjergj II Stres Balsha ose Djuradj II Strazimir Balshic më 1386 martohet m

No Pic available
  • 2009-02-20

Njeriu Skënderbe, mes mitit dhe simbolit

Nga Dodan DANI Është e domosdoshme në fillim ndarja e individit Skënderbe në dy njësi përbërëse të kësaj figure. E para lidhet me Skënderbeun-Gjergj Kastrioti pjesëtar i realitetit fizik tredimensional: njeriu që lind, jeton dhe mbyll një proces biologjik në kontekstin social me të

No Pic available
  • 2009-02-16

Radio Vatikani: Shën Cirili murg dhe Shën Metodi ipeshkëv – vëllezër e bashkëpajtorë të Evropës së Krishterë

Kisha përkujton festën e Shën Cirilit, murg dhe Shën Metodit, ipeshkëv – vëllezër, bashkëpajtorë të Evropës, Apostuj të Popujve sllavë. Gjithashtu, me 14 shkurt përkujtohet edhe Shën Valentini, ipeshkëv.Përkujtimi liturgjik i Shën Cirilit e Metodit, në këtë periudhë histo

No Pic available
  • 2009-02-15

Postmodernizmi shqiptar

Nga Prof. Alfred Uci Vite me pare, kur s'kish shume kohe qe ishim ndare nga monizmi dhe kishim hyre ne periudhen e tranzicionit, ndiqnja me kuriozitet te madh zhvillimet ne fushen e kultures artistike. Dhe them te verteten se atmosfera krijuese ishte tejet e turbullt; ca krijues benin te ndaheshin n

No Pic available
  • 2009-02-13

Nesër një Shqipëri më të pastër për qytetarët

Autori i Lajmit: red.Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama zhvilloi dje një takim me vullnetarët e qytetit të Laçit dhe Lezhës. Në fjalën e tij, para të rinjve, Rama tha se Shqipëria evropiane është një ëndërr e vjetër shqiptare. “Është vizioni i hershëm i mendjendriturve të

No Pic available
  • 2009-02-13

KQZ, plan veprimi për zgjedhjet e qershorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të rimblidhet sot paradite për të shqyrtuar dhe miratuar planin orientues të punës së tij në muajt në vijim, i ndarë në disa etapa. Plani i punës është i ndarë në bazë të kohës që na ndan nga zhvillimi i procesit zgjedhor dhe ecurisë së veprimev