Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Meta: total 1000 / total_found 1234 / time 0.000 / keyword[0] bizantine / docs[0] 1234 / hits[0] 1905 /
REPLIKANTË, HUBRIS DHE KERUBIMË: SKENARË TË SË ARDHMES DISTOPIKE NË BLADE RUNNER/ BR 2049    
  • 2018-01-06

REPLIKANTË, HUBRIS DHE KERUBIMË: SKENARË TË SË ARDHMES DISTOPIKE NË BLADE RUNNER/ BR 2049    

Dr. Dorina Arapi Kur flasim për filmin në përgjithësi duhet të kuptojmë se është një fushat e artit viziv, që mbetet një nga më kompleksët, si për procesin krijues, ashtu dhe për interpretimin e tij. Në këtë kontekst, duke qenë i tillë, disa filma janë më të vështirë të 

Sa fetar ishte Skënderbeu, cili ishte fundi i tij dhe kur filloi islamizimi i Shqipërisë?
  • 2018-01-05

Sa fetar ishte Skënderbeu, cili ishte fundi i tij dhe kur filloi islamizimi i Shqipërisë?

Autori i librit Skënderbeu, kryqtari i fundit, Virgjil Kule tha në emisionin Arena të Dritan Hilës se Skënderbeu nuk kishte një besim fetar, duke i cilësuar lëvizjet e tij fetare më tepër strategji për të lidhur aleanca të ndryshme, veçanërisht me Perëndimin. Unë mendoj se Skënde

A e dini historinë e unazës së martesës? Eshtë sa e bukur, aq edhe intriguese
  • 2017-12-10

A e dini historinë e unazës së martesës? Eshtë sa e bukur, aq edhe intriguese

Të gjithë jemi intriguar nga historia dhe simbolizmi pas bizhuterive. Unazat në veçanti ngarkohen me domethënie të posaçme. Që nga unazat e Egjiptit të lashtë, ato janë njohur të jenë pjesët më intime që mbajmë. Gjatë gjithë historisë, unazat u përdorën si talismanë personalë

No Pic available
  • 2017-11-29

Kombet, parë në një këndvështrim dhe perspektivë tjetër

Nga Miron Çako* Festat e 28-29 Nëntorit na sjellin në kujtesë retrospektive ngjarjet historike të themelimit të kombit dhe shtetit shqiptar në vitin 1912 dhe çlirimin prej pushtuesve nazifashistë nga Lufta Nacionalçlirimtare në vitin 1944. Këto dy ngjarje na rizgjojnë ndjenjë kombëtar

No Pic available
  • 2017-11-05

Berati magjeps me bukurinë e tij 38 650 turistë vendas e të huaj

Qyteti i Beratit, një dëshmi e pasurisë dhe e diversitetit të trashëgimisë urbanistike dhe arkitektonike, gjatë periudhës janar -tetor 2017 është vizituar nga 38 650 turistë të huaj dhe vendas. I njohur jo vetëm për bukurinë e tij të rrallë, por edhe për mikpritjen, qyteti 2400 vje

Nga Korça te dhurata e konteshës, bibliotekat më të vjetra dhe më të famshme shqiptare
  • 2017-10-09

Nga Korça te dhurata e konteshës, bibliotekat më të vjetra dhe më të famshme shqiptare

Nga Vepror Hasani Duke përjashtuar ato të Venetikut në qytetet bregdetare shqiptare, dhe të Voskopojës që është djegur, jo pak të famshme kanë qenë edhe bibliotekat e vendosura në institucionet fetare në qytetet e tjerë të Shqipërisë. Po si ka qenë administrimi dhe fondi pasuror i

Rama: Kalaja e Lezhës, e restauruar dhe me shërbime të reja për turistët
  • 2017-09-30

Rama: Kalaja e Lezhës, e restauruar dhe me shërbime të reja për turistët

Kryeministri Edi Rama ka postuar sot në rrjetin social një video me pamje nga Kalaja e Lezhës, e cila është restauruar dhe me shërbime të reja për vizitorët e turistët e shumëfishuar Mirëmëngjes dhe ju uroj një ditë të mbarë me këto pamje fantastike nga Kalaja e Lezhës, e restauru