Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Meta: total 1000 / total_found 1234 / time 0.000 / keyword[0] bizantine / docs[0] 1234 / hits[0] 1905 /
Ismail Kadare: Debati për Skënderbeun është artificial
  • 2017-09-16

Ismail Kadare: Debati për Skënderbeun është artificial

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare në një intervistë ekskluzive për gazetaren Eni Vasili rrëfen momente të veçanta nga jeta e tij. Në emisionin Studio e Hapur, Kadare flet për herë të parë përpara kamerave për letrën e tij drejtuar Enver Hoxhës dhe kërkesën e tij për hapjen e dosje

No Pic available
  • 2017-09-16

Kadare: Debati për Skënderbeun artificial nga historianët e rinj që kujtojnë se janë të zgjuar

Shkrimtari Ismail Kadare komentoi debatin e fundit të plasur në media rreth figurës së Skënderbeut. Debat ky që mori shkas nga falja e namazit nga Komuniteti Mysliman në sheshin Skënderbej, ku u diskutua mbulimi ose jo i monumentit të Gjergj Kastriotit- Skënderbeut, pasi gjatë ceremonisë

No Pic available
  • 2017-09-15

Mesazhi dhe lartësimi Kryqit të Krishtit nga ilirët, në Iliri!

Nga Miron Çako Kryqi, si simbol pagan, ka qenë shumë i njohur në Ballkan që në kohët e lashta. Në shek. V pas Kr., e shohim këtë simbol në territorin e Ilirisë, në tempuj dhe relike, si zvastika (kryqi i thyer). Sipas studiuesve, zvastika, si fjalë vjen nga sankritishtja zvasti dhe do

No Pic available
  • 2017-09-15

Fakte të reja si ishte e organizuar jeta në antikitetin e vonë në Durrës

Ndërtesa bizantine e zbuluar vitin e shkuar në qytetin e Durrësit, e cilësuar si një ndërtesë luksoze për kohën hedh dritë mbi mënyrën sesi ishte menduar të zgjerohej qyteti në Antikitetin e Vonë. Specialistët deklarojnë se ndërtimi i saj me materiale të kushtueshme na bënë të

KABINETI RAMBO 2
  • 2017-09-14

KABINETI RAMBO 2

Fadil LEPAJA E dini atë fabulën për atë qenin e gjahut i cili e kishte zanë lepurin dhe po sillej çuditshëm ndaj tij? Ndoshta në këtë rast, fjala quditshëm nuk është e mjaftueshme për të shprehur gjithçka që po ndodhte, por të ruhemi nga fjalët e mëdha. Në fakt, fabula thotë se

No Pic available
  • 2017-08-31

Anijet turistike në zbulim të Shqipërisë

Trieste Me krizën në Lindjen e Mesme dhe Venecian jashtë limiteve, kompanitë rinovojnë itineraret. Është Shqipëria surpriza e tregut të lundrimit. Vendi që po përpiqet të bëhet i njohur në nivel ndërkombëtar është Saranda, një qytet bregdetar pothuajse ngjitur me ishullin e Korfu

Perandori ilir që shpiku taksën për ajrin
  • 2017-08-24

Perandori ilir që shpiku taksën për ajrin

Studiuesi Aurel Plasari zbulon të dhëna interesante në lidhje me perandorin me origjinë ilire, Anastasi i I. Plasari shkruan në Facebook se Anastasi i I, apo Anastas Durrsaku është perandori që vendosi taksë për ajrin. Shënimi i Aurel Plasarit në Facebook JA EDHE TAKSA PËR AJRIN: PRO HA