Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Meta: total 1000 / total_found 1234 / time 0.000 / keyword[0] bizantine / docs[0] 1234 / hits[0] 1905 /
10 perandoritë që pothuajse ia dolën të kontrollonin shumicën e botës
  • 2017-08-18

10 perandoritë që pothuajse ia dolën të kontrollonin shumicën e botës

Në këtë listë, dominimi i botës përcaktohet si kontroll direkt dhe indirekt mbi shumicën e popullsisë së botës. Kjo do të thotë që, për tu kualifikuar për këtë listë, një perandori nuk do të kish nevojë të kontrollonte të gjithë hapësirën tokësore të botës, por mjafton q

No Pic available
  • 2017-08-18

Ne kemi, grekët edhe dinë

Nga Luela Myftari Mjaftueshëm me vrer kam shkruar për politikën e tyre të jashtme. Politika e tyre e jashtme e sidomos në lidhje me ne (shqiptarët) ma shpif, por nuk them dot të njëjtën gjë për këngët, kuzhinën, artizanin, turizmin e tyre. E sa herë më ka rënë rasti të shkruaj di

No Pic available
  • 2017-08-09

Greqishtja e lashtë, gjuha e vdekur mësohet në auditoret e Histori-Filologjisë

Shkollat Verore po kthehen në një traditë në Fakultetin e Histori-Filologjisë në Universitetin e Tiranës. Në 4 klasa të ndryshme studentët thellojnë njohuritë e tyre për gjuhët e vdekura si ajo e greqishtes së lashtë, gjuha otomane si dhe për sistemet diktatoriale. Dijet në këto r

No Pic available
  • 2017-08-09

Zbulimi arkeologjik, mendohet se është gjetur shtëpia e apostujve të Jezusit

Arkeologët në Izrael besojnë se kanë gjetur qytetin e humbur romak të Julias, që sipas traditës ishte shtëpia e tre apostujve të Jezusit. Gjetja e arkeologëve përputhet edhe me raportimet e historianëve të vitit 30 pas Krishtit që konfirmon se kjo mund të jetë vendndodhja reale e qyt

Vanity Fair: Tirana, e re dhe dinamike si kryebashkiaku i saj Erion Veliaj
  • 2017-08-07

Vanity Fair: Tirana, e re dhe dinamike si kryebashkiaku i saj Erion Veliaj

Gjithnjë e më shumë Shqipëria dhe veçanërisht transformimi që po pëson Tirana po zë hapësira në revistat më të njohura të botës. Revista prestigjioze italiane, Vanity Fair, i ka kushtuar një artikull ndryshimit të kryeqytetit të shqiptarëve ku evidenton dhe punën e bërë nga kr

No Pic available
  • 2017-08-07

Vanity Fair: Tirana, e re dhe dinamike si kryebashkiaku i saj, Erion Veliaj

Gjithnjë e më shumë Shqipëria dhe veçanërisht transformimi që po pëson Tirana po zë hapësira në revistat më të njohura të botës. Revista prestigjioze italiane, Vanity Fair, i ka kushtuar një artikull ndryshimit të kryeqytetit të shqiptarëve ku evidenton dhe punën e bërë nga kry

Familjet durrsake hapin dyert për ekspeditat arkeologjike
  • 2017-08-07

Familjet durrsake hapin dyert për ekspeditat arkeologjike

Gëzim Kabashi / BIRN  Luljeta Dakoli, me profesion mësuese, është pensioniste prej vitesh dhe banon shumë pranë qendrës së Durrësit. Në oborrin e shtëpisë së saj private një grup arkeologësh sapo kanë zbuluar elementët e një pishine, që i përket shek. 5 të erës sonë. Mund t