Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Meta: total 1000 / total_found 1234 / time 0.000 / keyword[0] bizantine / docs[0] 1234 / hits[0] 1905 /
No Pic available
  • 2017-08-03

Mediat franceze: Zbuloni Shqipërinë, vendin e fundit sekret të Adriatikut

Një bregdet i egër, male ideale për të shëtitur, një trashëgimi mahnitëse historike dhe arkeologjike, kjo është Toka e shqiponjave, që zbulon pasurinë e saj. Kështu shkruan Marie-France Parra për la Femme Actuelle, duke u bërë media e radhës franceze që flet për bukuritë natyror

No Pic available
  • 2017-08-02

Mediat franceze sërish jehonë bukurive shqiptare

Mediat e franceze vijojnë që të shkruajnë për bukuritë natyrore të Shqipërisë si dhe transformimin e saj vitet e fundit duke evidentuar dhe modernizimin që po pëson Tirana. Marie-France Parra shkruan për la Femme Actuelle, se vendi i shqiponjave gjithnjë e më shumë po tërheq vë

Corriere Adriatico: Shqipëria, një Karaibe e Mesdheut
  • 2017-07-30

Corriere Adriatico: Shqipëria, një Karaibe e Mesdheut

Paola Cimarelli nga Corriere Adriatico, në rubrikën e udhëtimeve, i ka kushtuar një reportazh Shqipërisë turistike. Në këtë shkrim të gjatë, Cimarelli krahason plazhet e Jugut me ato të Karaibeve, qytetet e trashëgimisë kulturore, liqenet, lumenjtë trashëgiminë historike, burimet na

No Pic available
  • 2017-07-29

Durrës, del në dritë shatërvani i veshur me mermer

Në Durrës, ka dalë në dritë një zbulim i ri i rëndësishëm arkeologjik. Gjatë gërmimeve që janë bërë në lagjen 11 të qytetit, janë zbuluar rrënoja që i përkasin shekullit të 5. Faza e dytë e ekspedites arkeologjike që drejtohet nga arkeologia Brikena Shkodra ka zbuluar ekziste

No Pic available
  • 2017-07-20

Nga Jeruzalemi i zanafillës në Stamboll: Qytetet që kanë bërë historinë e botës

Që në agimin e kohëve, evolucioni i qendrave të mëdha urbane ka shoqëruar historinë e njerëzimit, duke shoqëruar herë pas here ngjitjen e këtij apo atij qytetërimi. Përgjatë shekujve, kanë marrë formë në këtë mënyrë disa qytete simbole që, në periudha të caktuara dhe në zon

BASHA DHE PARAGJYKIMI I ANËTARËSISË SË PD-SË!
  • 2017-07-03

BASHA DHE PARAGJYKIMI I ANËTARËSISË SË PD-SË!

ARBEN MANAJ Situata në PD dhe kryqëzata për kokën politike te Lul Bashës, po bëhet gjithnjë e më dramatike dhe vetëshpjeguese. Sa më shumë kundërshtar që publikohen në gjakimin për ta rrëzuar ate nga karrigia e kryetarit, aq më e qartë bëhet, të paktën, një nga shkaqet se përs

Dyshime mbi autorësinë: Motra Tone nuk është pikturë e Kolë Idromenos?!
  • 2017-06-01

Dyshime mbi autorësinë: Motra Tone nuk është pikturë e Kolë Idromenos?!

Nga Fatmira Nikolli Piktura Motra Tone e realizuar në vitin 1883 nuk është e Kolë Idromenos! Është studiuesi, piktori e restauratori Mustafa Arapi, që ka arritur në këtë përfundim, të cilin e bën publik dhe është i gatshëm të japë edhe argumente. E njohur si piktura e parë realist