Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Meta: total 1000 / total_found 1234 / time 0.000 / keyword[0] bizantine / docs[0] 1234 / hits[0] 1905 /
Shtëpitë plaka të Beratit duhet të nusërojnë për turistët
  • 2017-05-28

Shtëpitë plaka të Beratit duhet të nusërojnë për turistët

Është fillim maji dhe turistët anekënd kanë vërshuar si asnjëherë në Berat. Por mangësitë në akomodim dhe në shërbime po i krijojnë vështirësi qytezës së lashtë që të maksimizojë fitimet. Qytetarët dhe bizneset të vetëm në betejë po mundohen të rikthejnë shtëpitë 500-

No Pic available
  • 2017-04-19

Piskama e Moikom Zeqos: Emergjente ndërhyrja në monumente. Euforia injorancë

Në ditën ndërkombëtare të Monumenteve të Kulturës, Moikom Zeqo, arkeolog i njohur, shkrimtar dhe nënkryetar i Forumit të Vlerave të Gjirokastrës ngre zërin, shpreh shqetësim për situatën në të cilën prej 26 vitesh gjendet Shqipëria dhe jep dhe alarmin për rrezikun që mund të ke

No Pic available
  • 2017-04-02

Çfarë ka ndodhur më 2 prill?

1453 – Sulltani osman Mehmed II fillon rrethimin e Kostandinopojës dhe e pushton atë në 29 maj. Marrja e Kostandinopojës (dhe dy territoreve të tjera bizantine të shkëputura shpejt pas kësaj) shënoi fundin e Perandorisë Romake, shtet perandorak që kishte zgjatur për gati 1500 vjet

No Pic available
  • 2017-03-30

Çfarë ka ndodhur më 30 mars?

598 – Dyndje në Iliri: Avarët heqin rrethimin ndaj fortesës bizantine të Tomis (Kostancë, Rumani e sotme). Udhëheqësi i tyre Bayan tërhiqet në veri të lumit Danub – ofensiva do të vonohej nga një epidemi murtaje që kishte pllakosur forcat avaro-sllave. Bayan ishte Khagan, po

No Pic available
  • 2017-03-26

Çfarë ka ndodhur më 26 mars?

1169 Saladini apo Salahudini bëhet emir i Egjiptit. Saladini ishte sulltani i parë i Egjiptit dhe Sirisë dhe themeluesi i dinastisë Ayyubid. Mysliman me origjinë kurde, Saladini udhëhoqi opozitën myslimane kundër kryqtarëve evropiane. Në kulmin e fuqisë, sulltanat e tij përfshinte Egjip

No Pic available
  • 2017-03-11

Çfarë ka ndodhur më 11 mars?

537 – Ostrogotët rrethojnë Romën (rrethimi i parë që zgjati një vit). Forcat që mbronin qytetin komandoheshin nga gjenerali iliro-romak Flavius Belisarius. Roma ishte shumë e madhe për t’u rrethuar plotësisht fizikisht, kështu, gotët ngritën shtatë kampe duke bllokuar port

No Pic available
  • 2017-03-10

Basha: Asgjësimi i zgjedhjeve nga krimi e droga, këmbanë alarmi

Kryetari i PD-së Lulzim Basha në një takim me shoqatat e bizneseve, të organizuar sot, tha se asgjësimi i zgjedhjeve nga krimi e droga është këmbana më e madhe e alarmit që bashkon sot çdo shqiptar. Basha tha se e vetmja rrugë për të garantuar zgjedhje të lira është largimi i këtij