Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Meta: total 1000 / total_found 1234 / time 0.000 / keyword[0] bizantine / docs[0] 1234 / hits[0] 1905 /
No Pic available
  • 2017-03-10

Vini rripin e sigurisë! Basha paralajmëron: Përplasja e pashmangshme

Në një takim me biznesmenët, Lulzim Basha  deklaroi se për të arritur zgjedhje të lira e për të cliruar ekonominë duhet një luftë e fortë, por jo destibilitet. Kryetari i PD tha se kjo luftë nuk është e lehtë, duke kërkuar përgatitje.  Lulzim Basha: E vetmja shpresë për

No Pic available
  • 2017-03-09

Çfarë ka ndodhur më 9 mars?

1230 – Cari bullgar Ivan Asen II mposht Theodhorin e Epirit në betejën në afërsi të fshatit Klokonic (në Bullgarinë e sotme). Rivaliteti i tyre kishte qenë i hershëm. Principata ose Dhespotati i Epirit ishte themeluar nga Michael Duka Komnenus. Vëllai i tij, Theodor Duka, që erdhi n

INTERVISTA / Moikom Zeqo: Pse nuk do të ketë qeveri teknike!
  • 2017-02-23

INTERVISTA / Moikom Zeqo: Pse nuk do të ketë qeveri teknike!

Protesta e PD-së, paralajmërim për fitoren e PS-së më 18 qershor. Pse protesta në Bulevard është një lëvizje politike e PD-së dhe e disa aleatëve të saj të vegjël për të mbajtur gjallë frymën e kontestimit. Dekorimet e diversantëve nga Presidenti Nishani dhe çfarë mendon Mo

No Pic available
  • 2017-02-17

Moikom Zeqo: Veliera një nga skandalet më të mëdha

Në 25 vjet, në Durrës është bërë një krim në arkeologji. Kështu shprehet arkeologu i njohur Moikom Zeqo, i cili pohon se gjithçka po ndodh përpara institucioneve, që mjerisht po lejojnë që skandalet të vijojnë. Në intervistën e tij, arkeologu Moikom Zeqo, një nga zërat që kund

Durrës, zbulohen rrënojat e godinës së periudhës otomane
  • 2017-02-07

Durrës, zbulohen rrënojat e godinës së periudhës otomane

Themelet e një godine që dyshohet se i përket periudhës së pushtimit Otoman janë zbuluar nga arkeologët gjatë punimeve që po kryhen në sheshin para portit detar të Durrësit. Sipas arkeologëve që po monitorojnë punimet, themelet mund ti përkasin një godine të administratës së koh

No Pic available
  • 2017-02-04

Çfarë ka ndodhur më 4 shkurt?

634 – Beteja e Dathin: Forcat myslimane nën Jazidit ibn Ebu Sufjanit mundin forcat bizantine të krishtera rreth Gazës. Kjo ishte një betejë e vogël gjatë luftërave arabe – bizantine, por u bë shumë e njohur në letërsinë e asaj kohe. Fitorja e myslimanëve u kremtua edhe nga

Kronikat Bizantine, Qipro i banuar nga shqiptarët që nga shekulli i katërt. Si u zhdukën helenët e vjetër, dhe revolucioni shqiptar që pavarësoi Greqinë
  • 2017-02-02

Kronikat Bizantine, Qipro i banuar nga shqiptarët që nga shekulli i katërt. Si u zhdukën helenët e vjetër, dhe revolucioni shqiptar që pavarësoi Greqinë

Nga Vincenzino Ducas Angeli  Vaçaro* Në sajë të studimeve të dijetarëve të njohur francezë, gjermanë dhe veçanërisht grekë, shumë nga aspektet e errëta të historisë së Greqisë mesjetare, në fund të shekullit të XIX­të, patën denjësisht një shkëlqim të papritur. Baza