Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Meta: total 1000 / total_found 1234 / time 0.000 / keyword[0] bizantine / docs[0] 1234 / hits[0] 1905 /
FETIH 1453, film historik turk, jo realist
  • 2017-01-29

FETIH 1453, film historik turk, jo realist

Nga Skifter Këlliçi Që në vitin shkollor 1949-50, kur isha nxënës i klasës së 6-të, nga mësimi i historisë së Mesjetës mbaj mend këto data: pushtimin e Kostandinopolit nga pushtuesit otomanë dhe rënien e perandorisë bizantine, më 1453, vdekjen e Gjergj Kastriotit , Skëndërbeu

No Pic available
  • 2017-01-26

Kristi Xhaferi: Ndihem krenar që kam qenë produkt i sistemit arsimor të ngritur nga Kryepeshkopi Anastas

Dr. Isidor Koti Kristi është sot një nga shembujt më tipik të arsimimit kishtar në Kishën Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë dhe njëkohësisht ka vazhduar me vullnet e dashuri, traditën familjare si klerik, duke shërbyer në gradën dhjakon. Duke kaluar të gjitha stadet e arsimimit n

No Pic available
  • 2017-01-25

Janullatos: Për të ngritur kishën nga gërmadhat u bëra lypës ndërkombëtar. Fjalët e para që mësova shqip

Ishte fillimi i vitit 1991, kur Kryepeshkopi Anastas i Tiranës, Durrësit dhe i gjithë Shqipërisë, u caktua Eksark Patriarkal në Shqipëri. Në një intervistë eskluzive me Albanian Daily News, Anastas zbulon detaje të përpjekjes së tij për të ringjallur Kishën Orthodhokse Autoqefale t

Kishë apo xhami në kalanë e Shkodrës? Dom Nikë Ukgjini i përgjigjet Pëllumb Xhufit
  • 2017-01-25

Kishë apo xhami në kalanë e Shkodrës? Dom Nikë Ukgjini i përgjigjet Pëllumb Xhufit

Kisha-xhami e vendosur në kalanë e Shkodrës (Kisha e Shën Shtjefnit për katolikët e Xhamia e Sulltan Mehmetit për myslimanët), veçse një debat mes klerit, duket të nxisë debat edhe mes historianëve. Ndryshe nga çe ka parë atë objekt prof. Pëllumb Xhufi, e sheh Dom Nikë Ukgjini

No Pic available
  • 2017-01-24

Pëllumb Xhufi: Objekti në kalanë e Shkodrës, ku gabojnë kisha e myftinia

Kisha-xhami në Kalanë e Shkodrës, monument kulture, i njohur për katolikët si Kisha e Shën Shtjefnit dhe për myslimanët si Xhamia e Sulltan Mehmetit, prej vitesh ka nxitur debat mes të krishterëve dhe besimtarëve myslimanë në atë qytet e më gjerë. Shkak për këtë është bërë fak

Debati për objektin në kalanë e Shkodrës, Pëllumb Xhufi: Ku gabojnë kisha dhe myftinia
  • 2017-01-23

Debati për objektin në kalanë e Shkodrës, Pëllumb Xhufi: Ku gabojnë kisha dhe myftinia

Kisha-xhami në Kalanë e Shkodrës, monument kulture, i njohur për katolikët si Kisha e Shën Shtjefnit dhe për myslimanët si Xhamia e Sulltan Mehmetit, prej vitesh ka nxitur debat mes të krishterëve dhe besimtarëve myslimanë në atë qytet e më gjerë. Shkak për këtë është bërë

Çfarë ka ndodhur më 18 janar?
  • 2017-01-18

Çfarë ka ndodhur më 18 janar?

350 – Generallus Magnentius vret perandorin romak bizantin, Constans (më i riu mes 4 djemve të Kostandinit të madh) dhe shpall veten perandor; rebelimi u shkaktua nga zemërimi mbi preferencat e Konstansit për të mbajtur truproje ilire. Kur dëgjoi për vrasjen, vëllai i Konstansit, Kost