Rezultate te kerkimit per termin: +Bizantine

Meta: total 1000 / total_found 1234 / time 0.000 / keyword[0] bizantine / docs[0] 1234 / hits[0] 1905 /
Zgjimi i këngës arvanite
  • 2017-01-14

Zgjimi i këngës arvanite

Luan Rama Ishte vërtet diçka jo e zakontë ta ridëgjoja këto ditë të njëjtin disk me këngë të vjetra arvanitase që kisha dëgjuar njëzet vjet më parë në shtëpinë e mikes sonë franko-shqiptare Solange dAngely, disk që ajo e kishte blerë në fundin e viteve 80 në dyqanet e FNAC t

Çfarë ka ndodhur më 13 janar?
  • 2017-01-13

Çfarë ka ndodhur më 13 janar?

Justiniani 532 – Shpërthen revolta në Kostandinopojë, trazira më e dhunshme në historinë e kryeqytetit të Perandorisë Bizantine; gati gjysma e qytetit u dogj a shkatërrua dhe dhjetëra mijëra njerëz u vranë; gjithë kjo ishte pasojë e zemërimit të tifozëve të garave sportive m

No Pic available
  • 2017-01-13

INTERVISTA/ Njihuni me At Spiro Katundin, prifti këngëtar

Përgatiti: Dr. Isidor Koti Ikonom At Spiro Katundi lindi më 14.02.1955 në qytetin e Korçës nga një familje orthodhokse. Babai i tij ishte prift në Mitopolinë e Korçës deri sa regjimi diktatorial mbylli kishat. Që fëmijë në vitin 1967 u aktivizua si aktor në Teatrin e kukullave të qyt

Arrestimi i Haradinajt në Francë, Berisha: Lirojeni! Beogradi po destabilizon Rajonin
  • 2017-01-06

Arrestimi i Haradinajt në Francë, Berisha: Lirojeni! Beogradi po destabilizon Rajonin

Ish kryeministri Sali Berisha ka bërë thirrje për lirimin e kryetarit të AAK-së Ramush Haradinaj, i cili u arrestua dje nga autoritetet franceze. Urdhër-arrestin e lëshuar nga Serbia në vitin 2004, në kuadër të së cilit është arrestuar ish kryeministri i Kosovës, Berisha e cilëson ma

No Pic available
  • 2016-12-30

Pëllumb Xhufi: Shqiptarët përbënin pjesën më të madhe në Peloponez

Historiani Pëllumb Xhufi i ftuar në studion e Arena në Ora News me gazetarin Dritan Hila ka folur gjatë për grekët në shekullin XIV-XV, por edhe për elementin shqiptar në ato troje, që sipas Xhufit ka luajtur një rol të rëndësishëm. Xhufi thotë se Peloponezi ka qenë i mbushur me shq

No Pic available
  • 2016-12-29

Xhufi: Shqiptarët përbenin pjesën më të madhe në Peloponez

Historiani Pëllumb Xhufi i futuar në studion e Arena në RTV Ora News me gazetarin Dritan Hila ka folur gjatë për grekët në shekullin XIV-XV, por edhe për elementin shqiptar në ato troje, që sipas Xhufit ka luajtur një rol të rëndësishëm. Xhufi thotë se Peloponezi ka qenë i mbushur m

FOTOT/ Stambolli, qyteti i dy kontinenteve dhe i tre perandorive
  • 2016-12-26

FOTOT/ Stambolli, qyteti i dy kontinenteve dhe i tre perandorive

Stambolli, vendi që përmbush të gjitha dëshirat e botës dhe që hap portat drejt  bukurisë së  çmuar, historisë, shoping-ut dhe flirtin në dy kontinente. Kryeqytet i tre perandorive është shumë më tepër se vetëm një emër nga historia. Ky është qyteti i vetëm që lidh dy ko