Rezultate te kerkimit per termin: +Blues

Total: 480
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:50.655Z

Worms: Blues për të jetuar!

Ka ardhur në Shqipëri për të sjellë një eksperiencë të re perëndimore, kur shtrirja kohore e regjimit totalitar e ka bindur atë se do të gjejë një tjetër realitet. Por nuk ndodhi ashtu. Pianisti Marcel Worms vjen nga Amsterdami për të dhënë një koncert me muzikë blues në piano

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:57.319Z

Blues: Përse kjo rrymë muzikore quhet kështu

Muzikë Përgjithësisht, është pranuar se blues-i ka evoluar pikërisht nga tingujt spiritualë afrikanë dhe nga këngët e punës. Një shpjegim është se termi rrjedh nga shprehja angleze “to feel blu” ose të ndihesh melankolik Muzika blues i ka rrënjët e forta në historinë a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:37.712Z

The Blues brothers në Tiranë

Sonte me fillim nga ora 20:00 në Pallatin e Kongreseve në Tiranë mbahet koncerti i grupit të njohur "The Blues brothers". Ky koncert në Tiranë është vazhdimësi e koncerteve të viteve të kaluara me Zucchero, Cranberries, Vaya con Dios, Reamon, Deep Purple, etj. The Blues brothers fillimis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:50.882Z

Tinguj të muzikës blues nga holandezi Marcel Worms

Kanë qenë të shumta koncertet me muzikë xhaz, që janë zhvilluar këto ditë maji,duke sjellë në Tiranë dhe shumë artistë të njohur botërorë. Ndërkohë që mbrëmë një tjetër emër i njohur i muzikës blues performoi në skenën e arteve. Një nga personalitetet më të mëdha të m

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:57.027Z

Kontributi i kengetares legjendare blues Etta James

Kengetarja legjendare blues Etta James e cila ka patur mjaft ndikim ne breza te tere artistesh te muzikes pop rock dhe rhythm-and-blues u nda nga jeta javen e shkuar ne Kaliforni per shkak te nderlikimeve te leukemise. Ajo ishte 73 vjec. Doug Levine i Zerit te Amerikes ne materialin ne vazhdim kujto

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:51.104Z

Eli Yamin, blues ne Tirane

Muzika e tyre eshte e thjeshte e zjarrte, e zhurmshme, por edhe qetesuese dhe sheruese, e pelqyer pothuajse nga te gjitha moshat. Grupi amerikan i blues Eli Yamin, ka udhetuar nga Nju Jorku drejt Tiranes me ftese te Amasades amerikane per nje koncert per publikun shqiptar ne Akademine e A

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.451Z

30 vjet nga The Blues Brothers

Filmi The Blues Brothers mbush 30 vjec. Per te promovuar daljen e edicionit special ne dy disqe te kultit te paharrueshem te drejtuar nga John Landis Universal Pictures ka publikuar nje video prezantuese. Ne te paraqiten shkurt disa pjese nga filmi ku marrin pjese Ray Charles Aretha Frank

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama