Rezultate te kerkimit per termin: +Bukuresht

Meta: total 1000 / total_found 2827 / time 0.001 / keyword[0] bukuresht / docs[0] 2827 / hits[0] 3920 /
No Pic available
  • 2018-12-30

Rumania merr Presidencën e BE-së: Do bëjmë revolucion!

Më 1 Janar 2019, Rumania merr presidencën e radhës së BE. Qeveria e udhëhequr nga socialdemokratët do të pushtojë Brukselin dhe Strasburgun. Qeveria e kryeministres Viorica Dancila, thotë se do të bëjë revolucion, dhe do ti tregojë vendin Merkelit, Macronit, Kurzit, e të tjerëve. Por,

No Pic available
  • 2018-12-15

Shkrimtari rumun Eugen Uricaru fiton çmimin e madh Balkanika

Çmimi i madh i letërsisë ballkanike, ka shkuar për shkrimtarin rumun Eugen Uricaru. Shkrimtari shqiptar Ridvan Dibra, kandidat për këtë çmim ka qenë shumë pranë finales. “Ridvan Dibra na dha sot një arsye më shumë për të qenë krenare për arritjet e letërsisë shqipe bashkë

Kandidati shqiptar për Çmimin Letrar Balkanika 2017
  • 2018-12-10

Kandidati shqiptar për Çmimin Letrar Balkanika 2017

Shkrimtari shqiptar, Ridvan Dibra, autor i mbi njëzet librave në prozë, poezi, eseistikë e studime letrare, si një prej zërave më të rëndësishëm e novatorë të letërsisë shqipe pas viteve 90, do të përfaqësojë këtë vit letërsinë shqipe në një nga ngjarjet më të rëndësishm

Shqiptarët e Rumanisë festojnë Festën Kombëtare
  • 2018-11-28

Shqiptarët e Rumanisë festojnë Festën Kombëtare

Shoqata Lidhja e Shqiptarëve të Rumanisë organizoi më 26 nëntor një pritje me rastin e ditës kombëtare të shqiptarëve në mjediset e Hotel Marshal Garden, në Bukuresht. Së bashku me anëtarë të komunitetit shqiptar të Rumanisë ishin të pranishëm deputetë e senatorë të Parlamenti

Rumani, përurohet mes polemikave Katedralja Ortodokse
  • 2018-11-26

Rumani, përurohet mes polemikave Katedralja Ortodokse

Patriarku Ekumenik i Kostandinopojës dhe udhëheqësi i Kishës Ortodokse Rumune kanë inauguruar një katedrale të re në Bukuresht, mes polemikave mbi përdorimin e fondeve publike për këtë projekt. Dhjetëra mijëra persona qëndruan jashtë Katedrales për Shpëtimin e Njerëzve, ku u mbajt

Krijimtaria e Midhat Frashërit në një ekspozitë (Foto)
  • 2018-11-13

Krijimtaria e Midhat Frashërit në një ekspozitë (Foto)

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, me rastin e kthimit në atdhe të eshtrave të personalitetit të shquar të letrave shqipe dhe të kulturës mbarëkombëtare, Midhat Frashëri, në kuadër të javës përkujtimore në 110-vjetorin e Kongresit të Manastirit, hapi ekspozitën që përmbledh ve

Naser Aliji prezantohet te Dinamo e Bukureshtit
  • 2018-11-02

Naser Aliji prezantohet te Dinamo e Bukureshtit

Futbollisti i Kombëtares shqiptare, Naser Aliji, është prezantuar zyrtarisht te klubi i Dinamos së Bukureshtit. Prezantimi i futbollistit kuqezi është bërë nga klubi rumun, që ka publikuar në faqen zyrtare edhe një foto të Alijit me fanellën e re. 24-vjeçari, që luan në krahun e majt

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama