Rezultate te kerkimit per termin: +Bukuresht

Meta: total 1000 / total_found 2827 / time 0.001 / keyword[0] bukuresht / docs[0] 2827 / hits[0] 3920 /
Eugenio Tibaldi tregon Shqipërinë 30 vite më pas
  • 2018-10-04

Eugenio Tibaldi tregon Shqipërinë 30 vite më pas

Kujtimet e mia veprojnë më tepër përmes pamjeve sesa përmes datave. Pamja që më ka dhënë ndjenjën e ndryshimit në vendet e Ballkanit pas vitit 1989 ka qenë pa dyshim zbarkimi i anijes Vlora në Bari në vitin 1991. Tridhjetë vjet përbëjnë kohë të mjaftueshme për pasqyrimet e para

No Pic available
  • 2018-09-17

Jeta e mbretit Zog në Stamboll dhe zemërimi i Duçes

Mbreti arriti në Stamboll me 1 Maj 1939, herët në mëngjes. Ishte I shoqeruar nga shumica e Ministrave, disa oficere dhe familja e tij. Z. Xhaxhuli u nis nga Ankaraja me avion qe ta pristë. Unë nuk vajta sepse duhej qe dikush të rrinte në legatë.Gjenco D. Naçi ish diplomati I Zogut tregon n

Certifikatat, MEPJ jep një lajm të mirë për shqiptarët jashtë vendit
  • 2018-08-10

Certifikatat, MEPJ jep një lajm të mirë për shqiptarët jashtë vendit

Certifikatat e lindjes apo familjare për shqiptarët jashtë vendit nuk do të ofrohen vetëm në Itali po dhe në 12 shtetë të tjera të botës. Lajmi bëhet i ditur nga ministria e Jashtme ku thotë se shtohen shërbimet për shtetasit shqiptarë jashtë territorit. Tashmë shtetasit shqiptarë

Protestat në Rumani, tani e merr në dorë Diaspora
  • 2018-08-10

Protestat në Rumani, tani e merr në dorë Diaspora

Në kalimet kufitare perëndimore vërshojnë drejt Rumanisë autokolonat me makina me targa britanike, spanjolle, italiane dhe gjermane. Përmes mediave sociale rumunët nga jashtë vendit nga Skandinavia deri në Portugali prej javësh kanë deklaruar, se duan t’i kalojnë pushimet e verës

No Pic available
  • 2018-04-24

Liri Belishova, e vetmja që kërkoi falje për krimet e komunizmit

Ish-antarja e Byrosë Politike e Komitetit Qendror të PPSH-së, Liri Belishova është ndarë nga jeta, dje, në moshën 92-vjeçare. Ajo ka qenë një nga drejtueset kryesore të Partisë Komuniste. Liri Belishova ka qenë ndër të vetmet komuniste që ka kërkuar falje për bashkëpunimin me di

Dorian Koçi, Hello, my name is Tirana në Bukuresht (Foto)
  • 2018-04-23

Dorian Koçi, Hello, my name is Tirana në Bukuresht (Foto)

Më datën 20 prill, Muzeu Historik Kombëtar dhe Muzeu i Bukureshtit organizuan ekspozitën Hello, my name is Tirana. Kjo ekspozitë u çel në Pallatin Suu, në Bukuresht, një nga godinat më të rëndësishme të kryeqytetit rumun dhe një muzeumet ku organizohen ekspozitat më prestigjioze të

Veshjet e ushtarëve të Ali Pashë Tepelenës
  • 2018-04-10

Veshjet e ushtarëve të Ali Pashë Tepelenës

Dorian Koçi Qëndrimi ndaj figurës së Ali Pashë Tepelenës, nuk u ka shpëtuar dhe shqetësimeve gjeostrategjike të kohës. Që në gjallje të tij Ali Pashë Tepelena u pa si një despot oriental tipik nga udhëtarët evropianë qofshin turistë kulturorë apo dhe përfaqësues diplomatikë. R

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama