Rezultate te kerkimit per termin: +Bukuresht

Meta: total 1000 / total_found 2827 / time 0.001 / keyword[0] bukuresht / docs[0] 2827 / hits[0] 3920 /
No Pic available
  • 2017-08-01

Fati i Bukureshtit lidhet me emrin e dy gjakpirësve. Sot, parada e tyre vazhdon

Në rrugët e Bukureshtit sheh brune shalëgjata që joshin me hiret e tyre meshkuj të huaj veshur me kostume të shtrenjta, edhe pastrueset e rrugëve që të armatosura me fshesa dhe kosha plehërash pastrojnë deri në orët e vona rrugët e qytetit. Ato rrugë ku në pranverë qindra-mijëra ve

Piktura e Gjergj Kolës, një prekje gjeniale e penelit
  • 2017-07-25

Piktura e Gjergj Kolës, një prekje gjeniale e penelit

Victoria Dragone Piktura e Gjergj Kolës impresionon për forcën e madhe shprehëse. Artisti që krijon dinamikën e kanavacës, duke përdorur penela që vizatojnë, gdhendin, ngjyrosin, hijezojnë, shprehin, krijojnë lëvizje, fshijnë, ndërtojnë do të çel ekspozitën retrospektivë në da

No Pic available
  • 2017-07-02

Evropa përfshihet nga moti i nxehtë

Evropa vijon të përballet me temperaturat e larta, dhe thatësira. Autoritetet në Toscana të Italisë kanë shpallur gjendjen e emergjencës. Drejtuesi i rajonit, Enrico Rossi ka firmosur shpalljen e emergjencës për ujin e pijshëm. Me këtë dekret, Rossi autorizoi një task forcë në përb

Vrima e Rita Petros lexohet rumanisht
  • 2017-06-30

Vrima e Rita Petros lexohet rumanisht

Në datat 21 dhe 22 qershor, në Rumani, u zhvilluan dy promovime të vëllimit poetik Vrima të poetes Rita Petro. Në Bukuresht promovimi u zhvillua në Muzeun Kombëtar të Historisë të Rumanisë, në sallën Lapidarium, ndërsa promovimi i dytë në qytetin bregdetar të Konstancës, në sall

10 qytetet më me leverdi në botë për pushime
  • 2017-06-16

10 qytetet më me leverdi në botë për pushime

Në Europë, Bukureshti është në vend të parë. Bangkoku është më i leverdishmi në Azi. Rio de Zhanejro kryeson në Amerikën Latine Bangkok Ku të shkoni me pushime? Një pyetje torturuese, para së gjithash për ata që duan të shkojnë jashtë. Një çështje që ka lidhje me bukurinë e

No Pic available
  • 2017-06-13

Zaev-Stoltenberg: Dyert e NATO-s të hapura, nevojitet zgjidhje për emrin

Maqedonia do të përpiqet të marrë ftesë për anëtarësim në NATO me referencë të përkohshme, ndërsa pastaj në periudhë prej dy viteve zgjat ratifikimi tek 29-të vendet anëtare të Aleancës që ti zgjidh dallimet për emrin me Greqinë. Ky është mesazhi që në selinë e NATO-s sekr

Corrispondenza Politica, (1901): Memorandumi i përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë
  • 2017-05-08

Corrispondenza Politica, (1901): Memorandumi i përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë

Nga Aurenc Bebja*, Francë Revista LOrient, në shërbim të Perandorisë Osmane, ka botuar, në versionin e saj në gjuhën frënge, gjatë fundit të muajit maj të vitit 1901, në faqen n°8, memorandumin e përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë. Revista shkruan se ky

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama