Rezultate te kerkimit per termin: +Bukuresht

Meta: total 1000 / total_found 2827 / time 0.001 / keyword[0] bukuresht / docs[0] 2827 / hits[0] 3920 /
No Pic available
  • 2017-02-28

Nga Dritan Hila/ Kostumi rumun që nuk vesh dot Rama

Nga Dritan Hila/ Edhe sot si shumë herë të tjera, kryeministri Rama nuk ka munguar të akuzojë nga Elbasani opozitën se është frenuesja e vetingut dhe reformës në drejtësi. Madje për ta bërë më të kuptueshme për studentët e auditorit që me siguri as ja kanë haberin se çfarë po n

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939
  • 2017-02-24

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939

Nga Aurenc Bebja, Francë Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin e tretë të saj (korrik shtator 1939), francezi, André Ravry, përmes një analize të hollësishme, na sjell detaje të shumta për shtypin shqi

Protesta popullore nuk mund të quhen ato që organizojnë partitë politike
  • 2017-02-23

Protesta popullore nuk mund të quhen ato që organizojnë partitë politike

 Nga Augustin Palokaj Koha Ditore, Bruksel Në Rumani kundër qeverisë u ngritën të rinjtë. Nuk pati madje as këshill organizativ e as organizatorë. Ndërsa në Shqipëri protestat i organizojnë partitë politike me logjistikën e tyre. Në Rumani mediat vetëm raportonin për këto

Bora poezia që i kujton dashurinë Mevlan Shanajt
  • 2017-02-21

Bora poezia që i kujton dashurinë Mevlan Shanajt

Nuk më lë bora të shoh/çatitë e kuqe e pemët e zhveshura/por ndjej si nën të/lëviz pranvera Mevlan Shanaj, një emër i njohur i kinematografisë shqiptare I postoi këto vargje të para të poezisë Nuk më lë bora të shoh më 14 shkurt, ditën e të dashuruarve. 45 vjet më parë ato u

No Pic available
  • 2017-02-20

Dr. Ekaterina Ivashku, rumunia që memaliotët e deshën si nënën dhe motrën e tyre!

Nga Edmond Ismailati Motoja e njerëzve të thjeshtë, është po aq e heshtur dhe hyjnore, saqë ata asnjëherë nuk kanë punuar, sakrifikuar apo dhuruar gjithçka nga jeta e tyre, për t’u përjetësuar. Një ndër këta është edhe bija e Memaliajt dr. Ekaterina Ivashku. Ekaterina Ivashk

Kur protesta ka emrin e qytetarëve
  • 2017-02-20

Kur protesta ka emrin e qytetarëve

Entela BINJAKU Në 14 shkurt në Sheshin Viktoria në Bukuresht qytetarët rumunë dolën për herë të 15-të para ndërtesës së Qeverisë  duke i  kërkuar dorëheqjen.  Me sloganin Nuk ikim, rezistojmë! ata protestonin në temperaturat nën zero gradë,  duke u mbledhur në shesh rreth o

No Pic available
  • 2017-02-15

Nga Andi Bushati / Kush po e sulmon Sorosin?

U bënë disa javë që një rrëfenjë konspirative me Xhorxh Sorosin po inspiron të gjithë kundërshtarët e Edi Ramës në Shqipëri. Shtypi pranë opozitës nuk ka ditë që të mos denoncojë lidhjet e spekulantit miliarder në Tiranë. Politikanët shqiptarë po shpenzojnë shifra të mëdha

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama