Rezultate te kerkimit per termin: +Departamenti +Amerikan

Meta: total 1000 / total_found 4582 / time 0.005 / keyword[0] departamenti / docs[0] 9454 / hits[0] 12546 / keyword[1] amerikan / docs[1] 88546 / hits[1] 158312 /
Shkalla e papunësisë në SHBA në nivelin më të ulët në 18 vjet
  • 2018-06-02

Shkalla e papunësisë në SHBA në nivelin më të ulët në 18 vjet

Shtimi i vendeve të punës në Shtetet e Bashkuara në maj u bë më shpejt sesa pritej, pasi punëdhënësit shtuan 223,000 pozita. Norma e papunësisë ra në 3.8 për qind, krahasuar me 3.9 për qind në muajin paraprak duke e sjellë atë në nivelin më të ulët në 18 vjet. Kjo u bw e ditur

No Pic available
  • 2018-05-30

Liria fetare, DASH: Tu kthehen pronat komuniteteve fetare

Departamenti amerikan i Shtetit nxori të martën raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë. Raporti përfshinë të dhëna për gjendjen e lirisë së besimit në 200 shtetet e territore dhe dokumenton shkeljet e kryera nga qeveritë, grupet terroriste dhe individët. Në

No Pic available
  • 2018-05-29

Raporti i DASH: Shqipëria njeh barazi e pavarësi fetare, problem mbeten pronat

Departamenti amerikan i Shtetit publikoi këtë të martë raportin vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë. Raporti përfshin të dhëna për gjendjen e lirisë së besimit në 200 shtetet e territore, e dokumenton shkeljet e kryera nga qeveritë, grupet terroriste dhe individët. Në k

No Pic available
  • 2018-05-21

FBI nën hetim, dyshohet se infiltroi spiun në fushatën e Trump

Departamenti amerikan i Drejtësisë do të hetojë nëse agjentët e FBI spiunuan fushatën zgjedhore të Presidentit Donald Trump në 2016 për “qëllime të papërshtatshme”. Në një cicërimë në Tëitter, Trump tha se donte të dinte nëse administrata e paraardhësit të tij urdh

No Pic available
  • 2018-05-19

SHBA deporton një shtetas rus

Autoritetet amerikane kanë dëbuar një ish-ekzekutiv rus të dënuar më parë për rregullimin e pagesave korruptive të lidhura me kompaninë shtetërore ruse bërthamore, Rosatom. Vadim Mikerin, i cili ishte dënuar nga gjykatësit amerikanë me katër vjet burgim më 2015, është deportuar n

No Pic available
  • 2018-05-16

Koreja e Veriut kërcënon të anulojë samitin me Trump

Koreja e Veriut ka thënë se mund të mos zhvillohet samiti i programuar për në 12 qershor, ku Kim Jong-un do të takohet me Presidentin e SHBA Donald Trump nëse SHBA këmbëngul që vendi komunist të heqë dorë nga armët bërthamore. Në një deklaratë të ashpër, ministri i jashtëm i Kor

No Pic available
  • 2018-05-11

SHBA rrit presionin ndaj Iranit, i vë sanksione

Shtetet e Bashkuara vunë sanksione ndaj gjashtë personave dhe tri kompanive, që sipas tyre kanë lidhje me Gardën Revolucionare të Iranit. Sekretari i Thesarit, Steven Mnuchin tha se sanksionet godasin ata që kanë kanalizuar miliona dollarë për grupin duke financuar aktivitetet e tij të k