Rezultate te kerkimit per termin: +Departamenti +Amerikan

Meta: total 1000 / total_found 4582 / time 0.005 / keyword[0] departamenti / docs[0] 9454 / hits[0] 12546 / keyword[1] amerikan / docs[1] 88546 / hits[1] 158312 /
Sintetiku prangos dy amerikanë, do prodhonin droga të forta
  • 2018-09-26

Sintetiku prangos dy amerikanë, do prodhonin droga të forta

Dy shtetas amerikanë janë arrestuar në pikën kufitare të Morinës pasi po tentonin të largoheshin nga Shqipëria. Të arrestuarit kishin ardhur në Tiranë për të prodhuar droga sintetike. Drejtori i Departamentit të Policisë Kriminale dhe prokurori Besnik Muçi dolën në një konferencë

Sudani i Jugut, 400 mijë të vdekur nga lufta civile
  • 2018-09-26

Sudani i Jugut, 400 mijë të vdekur nga lufta civile

Një raport i ri vlerëson se lufta civile në Sudanin e Jugut ka shkaktuar rreth 400 mijë të vdekur që nga shpërthimi i saj në fund të vitit 2013. Raporti, i financuar nga Departamenti amerikan i Shtetit dhe i publikuar nga shkolla londineze e Higjenës dhe Mjekësisë Tropikale, ve në dukje

No Pic available
  • 2018-09-24

Një legatë në rrugën e Elbasanit

Në vitet 1930, legata amerikane në Rrugën e Elbasanit ishte kompleksi më i madh dhe më modern i Tiranës, që ia kalonte edhe pallatit mbretëror. Legata, sot ambasada amerikane, përfshinte rezidencën e ministrit, rezidencën e sekretarit, kancelarinë, garazhin dhe banesën e personelit të

Russiagate, Trump refuzon të publikojë dokumentet
  • 2018-09-22

Russiagate, Trump refuzon të publikojë dokumentet

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë të premten se nuk do të publikohen dokumentet për hetimet federale rreth Rusisë, pavarësisht se ditë më parë ka urdhëruar që ato të bëhen publike. Ai ka cituar Departamentin amerikan të Drejtësisë kur ka bërë këtë njoftim, duke thënë

Raporti i DASH për terrorizimin: Korrupsioni pengoi zbatimin e ligjit
  • 2018-09-19

Raporti i DASH për terrorizimin: Korrupsioni pengoi zbatimin e ligjit

Departamenti amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë për vitin 2017. Vijon një përmbledhje e pjesëve për Shqipërinë dhe Kosovën. Në raport thuhet se gjatë vitit 2017 Shqipëria ishte një mbështetëse e fuqishme e përpjekjeve kundër terroriz

Russiagate, Trump: Hetimi i Prokurorit Mueller, i paligjshëm
  • 2018-09-16

Russiagate, Trump: Hetimi i Prokurorit Mueller, i paligjshëm

Presidenti Donald Trump tha të dielën, pa cituar fakte, se hetimi kriminal që është duke u zhvilluar për mundësinë e lidhjeve të fushatës së tij elektorale të vitit 2016 me Rusinë, nuk është i lejuar me ligj. Përmes një komenti në Twitter, udhëheqësi amerikan e cilësoi të palig

No Pic available
  • 2018-09-13

Kaliforni, burri vret 5 persona, gruan dhe në fund veten

Pesë persona, bashkëshorten e tij dhe më pas ka vrarë edhe veten. Ngjarja ka ndodhur në Bakersfield të Kalifornisë, ku një burrë amerikan, ka kryer dy sulme të njëpasnjëshme me armë. Burri i armatosur, së bashku me gruan e tij, shkoi në një biznes kamionësh ku vrau dy burra dhe grua