Rezultate te kerkimit per termin: +Dikur

Meta: total 1000 / total_found 21957 / time 0.010 / keyword[0] dikur / docs[0] 21957 / hits[0] 26544 /
No Pic available
  • 2019-01-13

KOSOVË-SHQIPËRI, BASHKIM APO LEHTËSIM I PROCEDURAVE?

Njohësit e çështjeve të Ballkanit thonë se moszgjidhja e problemit të Kosovës e Serbisë ka filluar të japë efektet e para të dështimit të iniciativave rajonale. Kosova e Shqipëria synojnë që të heqin barrierat kufitare. Kosova dhe Shqipëria synojnë ta heqin kufirin ndërmjet dy ve

Tensionet Ukrainë-Rusi, një tjetër anije e SHBA stacionohet në Detin e Zi
  • 2019-01-06

Tensionet Ukrainë-Rusi, një tjetër anije e SHBA stacionohet në Detin e Zi

Një anije tjetër nga Flota e SHBA, USS Fort McHenry ka hyrë këtë fundjavë në Detin e Zi, aty ku tensionet shpërthyen pasi tre anije të Ukrainës u goditën nga marina ruse me pretendimin se kishin shkelur ujërat territoriale ruse në fund të nëntorit dhe ekuipazhi i tyre u arrestua. Ardh

Zgjidhje të mira për Vitin e Ri? Disa janë të arritshme
  • 2019-01-04

Zgjidhje të mira për Vitin e Ri? Disa janë të arritshme

Një vështrim i shkurtër i gjërave për të bërë në vitin 2019, për veten dhe të tjerët Dikur ishin shumë në modë: në listën e gjërave të mira për tu bërë në Vitin e Ri renditen shumë dëshira, si për shembull: si të ndjekim rregullisht palestrën, të mësojmë anglisht më m

U paralizua në krye të detyrës, polici hero vazhdon punën vullnetarisht
  • 2019-01-03

U paralizua në krye të detyrës, polici hero vazhdon punën vullnetarisht

24 maji i vitit të largët 2004 ishte dita që i ndryshoi jetën përgjithmonë efektivit të Policisë Rrugore, Resmi Hasanpapaj. Ai nuk e dinte se atë mbrëmje, në krye të detyrës do të përballej me krimin. Pasojat ishin tejet të rënda. Nga shkëmbimi i zjarrit me agresorët, gjatë ndal

KUR BABADIMRI NUK SJELL DHURATA
  • 2019-01-01

KUR BABADIMRI NUK SJELL DHURATA

Nga Fadil LEPAJA U pa puna, babadimri sivjet për kosovarët nuk sjell asgjë. Sidomos ai nga Brukseli. Madje ka fjalë se edhe me 2019, strajca e babadimrit evropian, ka me qenë po kaq e zbrazët për ne. Por kush do të marrë rolin e babadimrit i cili nuk sjell asgjë? A do të vishet Mogherini

No Pic available
  • 2018-12-28

 The Independent guidë për Tiranën: Qyteti që po ndryshon

Një tjetër media prestigjioze ndërkombëtare, kësaj here britanikja The Independent i ka kushtuar Tiranës një reportazh të gjatë, si një ftesë për gjithë lexuesit e saj për ta vizituar atë. Përmes një guide të shoqëruar me foto nga pikat më tërheqëse të kryeqytetit shqiptar, Th

VIZAT DHE SHTETRRETHIMI I VAZHDUAR PËR KOSOVARËT
  • 2018-12-27

VIZAT DHE SHTETRRETHIMI I VAZHDUAR PËR KOSOVARËT

Nga: Fadil LEPAJA Dikur, viteve të 80-ta dhe 90-ta të shekullit të kaluar, për shumë të rinj shqiptar, edhe për qytetarë të gjitha moshave e gjinive, në ish-Jugosllavi, burgosja përjetohej vetëm si një ndërrim vendi, pra si një kalim prej një burgu më të madh, në një hapësirë m