Rezultate te kerkimit per termin: +Dikur

Meta: total 1000 / total_found 21957 / time 0.010 / keyword[0] dikur / docs[0] 21957 / hits[0] 26544 /
Mediat italiane artikull vlerësues për romanin Otello, Arapi i Vlorës
  • 2019-02-26

Mediat italiane artikull vlerësues për romanin Otello, Arapi i Vlorës

  Nga Shaul BASSI “Otello ishte njeriu i parë i zi që vinte në Vlorë. Gjatë shekujve, deti kishte sjellë në qytet, Cikllopë që ende jetojnë në drithërimat e fëmijëve, sirena të gjelbra që kishin turbulluar mendjet e peshkatarëve, njerëz me bishta që ngjitnin malet. 

Një histori e imja me Josef Campbell
  • 2019-02-25

Një histori e imja me Josef Campbell

Bill Moyers Kishin kaluar javë prej vdekjes së JosefCampbell dhe ai më kujtohej kudo ku isha e ngado që kthehesha. Duke dalë prej metrosë në TimesSquare dhe ndjerë energjinë e vrundulltë të turmës, buzëqesha me veten duke sjellë ndërmend imazhin që ishte përvijuar prej Campbell pik

«Sëmundja e vdekjes» një dashuri e pamundur e Marguerite Duras
  • 2019-02-23

«Sëmundja e vdekjes» një dashuri e pamundur e Marguerite Duras

master Trouville, Normandi, 1982. Duras jeton dashurinë e saj të fundit, atë me djaloshin e ri homoseksual Yan Andrea Steiner, atje buzë detit, në një nga apartamentet e ndërtesës «Les Roches Noires», ku dikur vinte të pushonte Prust. Një dashuri e përzier me alkool, seks, xhelozi, për

SHQIPËRIA NUK DO DIGJET NGA BIJTË E SHQIPES!
  • 2019-02-22

SHQIPËRIA NUK DO DIGJET NGA BIJTË E SHQIPES!

Kreu i PD Lulzim Basha dhe kryeministri Rama, pas marrëveshjes së 17 majit 2017 Nga Astrit PATOZI Për ata miq të shumtë që më pyesin se si arritëm në këtë pikë, kam një shpjegim fare të thjeshtë. Me atë që bën pazar, mund të bësh edhe luftë. Ky është rregulli, i cili, në fakt

Sjam i rënë nga qielli, PD  Ramës: Lëri përpëlitjet, largohu i pafytyrë
  • 2019-02-21

Sjam i rënë nga qielli, PD Ramës: Lëri përpëlitjet, largohu i pafytyrë

Nuk jam i rënë nga qielli, tha kryeministri Edi Rama në konferencën e sotme për mediat duke u krenuar si politikani që ka ditur të tërhiqet përballë protestave dhe reagimit qytetar në të mirë të Shqipërisë. Të gjithë konstatimin e mësipërm padyshim që e bëri për ti treguar pop

No Pic available
  • 2019-02-21

Saimir Tahiri letër të birit: Bëhu më i mirë se unë!

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri i ka shkruar një letër të hapur djalit të tij. Këtë gjë ai e ka bërë pikërisht me rastin e 8 vjetorit të lindjes së tij. Për më tepër lexoni letrën që Tahiri i ka kushtuar të birit. Letër për tim bir Tani shkove 8 Drin! Ndërsa unë kam hu

Rama: Këta që duan kokën time, ja futën kokën mes këmbëve popullit
  • 2019-02-21

Rama: Këta që duan kokën time, ja futën kokën mes këmbëve popullit

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar opozitën në konferencën e tij  për mediat, duke thënë se ata që sot po kërkojnë kokën e tij në shesh, janë ata që dikur ja futën popullit, kokën mes këmbëve të keqqeverisjes. Shqipëria që unë dua dhe për të cilën kam besimin e kam bashke më