Rezultate te kerkimit per termin: +Dikur

Meta: total 1000 / total_found 21957 / time 0.010 / keyword[0] dikur / docs[0] 21957 / hits[0] 26544 /
Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut
  • 2019-02-11

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut

Është interesante sesi Faik Konica përshkruan fundin e pushtetit të Ahmet Zogut. Në dorëshkrimet e tij të gjetura në arkivin e Vatrës, mënyra sesi ai e gjykon këtë periudhë është ndër më gjykimet realiste. Shqiponline po boton këndvështrimin e Konicës për këtë periudhë të hi

Modigliani dhe historia me emigranten italiane
  • 2019-02-10

Modigliani dhe historia me emigranten italiane

Paris, sheshi «Denfert Rochereau». «Luani» madhështor i Belfort-it, atëherë nuk ishte vendosur këtu. Ishte një shesh me pemë, që toka poshtë fshihte varrezat e të varfërve të hedhur aty në shekujt XVI-XVII, stola dhe rrugët që shkonin nga shumë drejtime, por njëra prej tyre merrt

No Pic available
  • 2019-02-09

Unaza e Re, Meta sulmon projektin: Ka shpikje jashtë ligjeve të Shqipërisë!

Në një intervistë ngë Uashingtoni për Zërin e Amerikës, Presidenti Ilir Meta është përgjigjur për disa nga temat më të nxehta që kanë rrëmbyer vëmendjen e shqiptarëve në këtë fillim viti. Duke folur për përplasjet e vazhdueshme Presidencë-Kryeministri, Meta është ndalur tek

No Pic available
  • 2019-02-05

Çështja Cakaj, Kurti: Baton Haxhiu i lidhur me serbët, ka fuqi mbi Edi Ramën

Gent Cakaj, i deleguari si ministër i Jashtëm nga kryeministri Edi Rama ka qenë një ish-anëtar i lëvizjes Vetëvendosja në Kosovës dhe duke komentuar debatin e krijuar lidhur me përzgjedhjen e tij për të drejtuar diplomacinë shqiptare, Albin Kurti ka thënë se ai është i zgjedhur i Ba

No Pic available
  • 2019-02-05

Laert Vasili në rolin e Grigorit, shqiptarit që akuzohet për vrasje

Filmi i ri i regjisorit Syllas Tzoumerkas prezantohet në Berlin. Laert Vasili do të udhëtojë drejt Berlinit për të qenë i pranishëm në premierën e filmit Mrekullia e detit Sargasso, nën regjinë e Syllas Tzoumerkas më datat 8-10 shkurt në Berlinale. Në këtë prodhim kinematografik ku

Largohet nga detyra Etleva Kondi, drejtoresha që firmosi qindra HEC-e
  • 2019-02-05

Largohet nga detyra Etleva Kondi, drejtoresha që firmosi qindra HEC-e

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku vazhdon të paikojë operacionin Fshesa në institucionin që drejton, duke shkarkuar një tjetër zyrtare që dikur ka qenë e besuara e Damian Gjiknurit. Sipas Ora News, Etleva Kondi me urdhër të ministres së re është larguar nga de

Dikur urrente islamin, befason deputeti holandez: Jam konvertuar në mysliman
  • 2019-02-05

Dikur urrente islamin, befason deputeti holandez: Jam konvertuar në mysliman

Ish-politikani holandez Joram van Klaveren, që ka qenë deputet dhe numri dy i partisë së ekstremit të djathtë Partia e Lirisë (PVV) për një kohë relativisht të gjatë, ka pranuar Islamin duke u konervatuar në mysliman, teksa kohë më parë ka qenë një ndër kundërshtarët më të më