Rezultate te kerkimit per termin: +Diskursit

Meta: total 277 / total_found 277 / time 0.000 / keyword[0] diskursit / docs[0] 277 / hits[0] 324 /
Femra, gjarpri me cigare
  • 2017-06-02

Femra, gjarpri me cigare

Ballsor Hoxha Ka një tregim popullor dhe krejtësisht surreal i shoqërisë sonë, që thotë se shumë burra e kanë takuar bollën, e cila për tua lëshuar rrugën, u ka kërkuar cigare. Është tregim shumë i vjetër. Por dhe nuk ka asnjë në botë që mund të më bindë se ka një shpjegim

RAMA-BASHA, PAKT I PËRKOHSHËM APO BASHKËPUNIM AFATGJATË?
  • 2017-06-01

RAMA-BASHA, PAKT I PËRKOHSHËM APO BASHKËPUNIM AFATGJATË?

Sadedin Mezuraj 1.Konkurenca, konflikti politik dhe kompromisi Ishte në fillimin e mandatit të tij qeverisës kur  Kryeministri Rama , në përballjen  me opozitën  e tulatur nga një milion shuplakat, nga foltorja e Parlamentit lëshoi frazën e bërë tashmë legjendare prisni, prisni, se n

MË SHUMË RESPEKT PËR ATA QË MENDOJNË NDRYSHE
  • 2017-05-05

MË SHUMË RESPEKT PËR ATA QË MENDOJNË NDRYSHE

Shifrat janë shqetësuese: gjithnjë e më shumë gazetarë në botë po pengohen në punën e tyre, e në rastet edhe më të këqija kërcënohen, burgosen dhe vriten. Përkundër të gjitha përpjekjeve ndërkombëtare, qeveritë e vendeve si Egjipti apo Burundi tregohen gjithnjë e më të ashp

No Pic available
  • 2017-04-22

Për dashurinë si një përjetim universal

Fulvia Shtepani Çdo krijim poetik në vetvete, është në të njëjtën kohë, një përgjigje dhe një pyetje mbi autenticitetin e poezisë, është një gur i çmuar i vendosur në ngrehimat e kësaj kështjelle të kristaltë të shpirtit, që nuk mbaron kurrë së ndërtuari, ashtu si vetë qe

No Pic available
  • 2017-02-24

Nga Lutfi Dervishi/ Legjendat tona urbane!

Nga Lutfi Dervishi/ Çfarë e bën bashkë DEKA-n, VEFA-n, Kopetentin, Vrasjen/vetëvrasjen e Mehmet Shehut; floririn, ,etj..?! Emëruesi i përbashkët është: konspiracioni. DEKA– kompania e famshme e detergjenteve, përflitej se ishte krijuar nga bashkimi i gërmës së parë të Djemtë E

No Pic available
  • 2017-01-18

Hasani: Serbia llogarit trazira pas Gjykatës Speciale

Serbia dëshiron që ta ruaj gjendjen e tensionuar në Kosovë me shpresën që kur të fillojë punën Gjykata Speciale, situata të dalë jashtë kontrolli, siç kishte ndodhur në vitin 2004, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Enver Hasani, profesor i të Drejtës dhe Marrëd

Mbrojtja trashëgoi 16 mln euro borxhe koncertesh e përgjuesish, tani dyfishim misionesh, patrullim në Egje, dinjitet ushtaraku
  • 2016-12-02

Mbrojtja trashëgoi 16 mln euro borxhe koncertesh e përgjuesish, tani dyfishim misionesh, patrullim në Egje, dinjitet ushtaraku

Nga Mimi Kodheli* Diskutimin tim të sotëm mbi projekt buxhetin e vitit 2017 do doja ta bëja nisur nga një këndvështrim i ndryshëm prej diskursit klasik parlamentar, ku pala qeverisëse lëvdon dhe pala opozitare kundërshton, me apo pa argumenta politike apo shifrore. Në qeverisjen e më