Rezultate te kerkimit per termin: +Duke

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:16.684Z

Duke rrokur rrufetë

Kleo Lati Botimi i një libri në një vend të huaj, në një gjuhë të huaj, është, pa dyshim, një arritje për një shkrimtar. Është fjala për librin Duke rrokur rrufetë të studiuesit dhe shkrimtarit Nasho Jorgaqi, botuar kohët e fundit në greqisht. Është një vëllim me poezi hajku.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:54.944Z

Iku duke mallkuar!

Nga Mero Baze   Mbledhja e fundit e qeverisë apo akti i fundit i çdo pushteti, i ngjason pak shkuarjes në kishë ku njeriu ka nevojë të rrëfehet, të flasë me veten dhe të ikë duke lënë pas ndjesinë e paqes. Është në një farë mënyre një akt që përmbledh bre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.106Z

Duke kuptuar censurën

Është me vend t’i bëhen të ditur lexuesit të sotëm fakte të së kaluarës, jo thjesht për kureshtje. Por që të çmojë përparësitë e lirisë. Nga ana tjetër të ndërgjegjësohet edhe për rreziqet që e kërcënojnë këtë liri. Siç është ndër të tjera anar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.353Z

Duke pritur shiun

Risku i prmasave dhe impakteve negative t mungess s energjis po ndikon ndjeshem zhvillimet ekonomike ne vend, duke rritur kostot e biznesit dhe t kosumatorit shqiptar. Debatit n fund t vitit pr miliardat lek t taksapaguesve shqiptar q humbasin n keq-manaxhimin e KESH-it, duket se ju shtua edhe hezit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:35.364Z

Duke zbritur shkallët...!

  Kur e kam njohur shkrimtarin e shquar të letërsisë për fëmijë, Tasim Gjokutën*, kam qenë aq i vogël sa ecja rrugës së Pazarit të Vjetër të Gjirokastrës duke u mbajtur herë pas here pas dorës së tim eti. Diku, përjashta Klubit të Kashahut, bisedonin me tim atë dhe qeshnin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:15.798Z

Duke luajtur plehrash!

Nga Mero Baze Vëmendja e aktivistëve të shoqërisë civile që luftojnë kundër ligjit të importit të mbetjeve në Shqipëri, është drejtuar tani mbi firmën e Presidentit. Shpresa e tyre është se kthimi i ligjit në Kuvend, do të jetë një shans dhe një rikthim i Presidentit tek int

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:32.326Z

Duke kujtuar Berion

  Ishte Luçiano Berio ai që futi elementët e muzikës jazz edhe në këngë të Beatles; ai që kompozoi edhe njëherë finalen e operës Turandot; që u lidh me poetët dhe shkrimtarët më të mirë të kohës si Sanguineti, Eko, Kalvino, Oden, për të krijuar teatrin muzikor mode

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama