Rezultate te kerkimit per termin: +Esht

Meta: total 1000 / total_found 9246 / time 0.004 / keyword[0] esht / docs[0] 9246 / hits[0] 12221 /
No Pic available
  • 2018-09-08

LUFTA, DHIMBJA DHE MLLEFI

Më 11 Nëntor 1918 mori fund Lufta e I Botërore. Me një forcë shkatërruese të paparë ndonjëherë ajo shkaktoi miliona viktima. Me fundin e saj, mbaroi vetëm pjesërisht vuajtja njerëzore. Europa nuk shpëtoi nga fatkeqësia. “Finie la guerre?”, “A ka përfunduar lufta?

No Pic available
  • 2018-09-04

Arta Seiti dhe pesha e së kaluarës

Një autore e re shqiptare Arta Seiti, sapo ka botuar librin e saj të parë eseistik në Paris «Nimbes», që do të thotë «Aureolë», që zanafillën e ka nga aureolat e apostujve të kishës kristiane, por ku thelbi është pesha e kujtesës, kjo dritë që vazhdimisht vjen nga lart dhe qën

No Pic available
  • 2018-08-21

Boudin dhe magjia e qiejve

Të endesh nga Honfleur në Trouville-Sur-Mer e pastaj në Deauville, është një përhumbje e shpirtit, një ngazëllim i vërtetë. Retë më të bukura që kam parë në këtë botë, janë ato në Trouville dhe Deauville, dy qytete si-mortra, ndarë nga një urë e madhe ku batica vjen dhe e mb

Premier nis me United-Leicester, Mourinho i zhgënjyer me merkaton
  • 2018-08-10

Premier nis me United-Leicester, Mourinho i zhgënjyer me merkaton

Jose Mourinho u shfaq shumë i zhgënjyer pas skadimi të merkatos në hyrje në Premier League, pasi drejtuesit e Manchester United nuk blenë asnjë nga futbollistët që kërkonte portugezi. Djajtë e Kuq ofruar 18 milionë paundë për Diego Godin në momentet e fundit, por uruguaiani vendosi t

Atletico Madrid prezanton Kalinic, ja shifrat e transferimit
  • 2018-08-09

Atletico Madrid prezanton Kalinic, ja shifrat e transferimit

Eshtë mbyllur zyrtarisht aventura e Nikola Kalinic te Milan, pas një sezoni zhgënjyes me 6 gola të shënuar nga kroati në 41 ndeshje. Ai është transferuar te Aletico Madrid për 12 milionë euro, plus 2 milionë euro në formën e bonuseve, gjysma e asaj që pagoi Milan për ta marrë nga Fio

No Pic available
  • 2018-08-07

Monet Sikstina e impresionizmit në muzeun e Orangerie-s në Paris

—— Ska pak kohë që është hapur në Orangerie ekspozita e paneleve të Claude Monet me nenyfaret e famshme të tij, të cilat i realizoi gjatë Luftës së Parë Botërore e më pas. Piktori avangardë André Masson në vitet 50 i kishte quajtur me të drejtë sikstina e impresionizmi

Ndarja e Kosovës, Vasili  Thaçit: Kufijtë janë mirë, duhet ti mbrojmë!
  • 2018-08-05

Ndarja e Kosovës, Vasili Thaçit: Kufijtë janë mirë, duhet ti mbrojmë!

Në debatin e nxehtë për korrigjimin e kufijve të Kosovës, ide e cila po mbrohet fortë nga Presidenti Hashim Thaçi, që kërkon bashkimin  me trojet e Luginës së Preshevës, është përfshirë sot edhe kreu i Grupit të LSI, Petrit Vasili. Pas debatit të ashpër Thaçi-Berisha, Vasili shk

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama