Rezultate te kerkimit per termin: +Esht

Meta: total 1000 / total_found 9246 / time 0.004 / keyword[0] esht / docs[0] 9246 / hits[0] 12221 /
BB miraton Eurobondin 500 milionë euro: Hap mjaft i mirë
  • 2018-10-04

BB miraton Eurobondin 500 milionë euro: Hap mjaft i mirë

Banka Botërore vlerësoi sot reformat që ka ndërmarrë qeveria shqiptare për rritjen ekonomike dhe e cilësoi një hap mjaft të mirë marrjen e borxhit eurobond prej 500 milionë eurosh me një interes prej 3.55 përqind në tregjet ndërkombëtare të kapitalit. Gjatë prezantimit sot në Tira

MAQEDONI, ÇFARË NDODH PAS REFERENDUMIT?
  • 2018-10-03

MAQEDONI, ÇFARË NDODH PAS REFERENDUMIT?

Në referendumin për ndryshimin e emrit në Maqedoni qeveria nën socialdemokratët me kryeministër Zoran Zaev nuk ia doli të arrijë shumicën e neviojshme të pjesëmarrjes së të paktën 50 përqind të elektoratit. Vetëm 36,87 përqind nga gjithsej 1,8 milionë zgjedhës dolën në votime.

No Pic available
  • 2018-09-29

De anima, mbi shpirtin François Cheng

Luan Rama Të flasësh mbi shpirtin sot të duket diçka sa anakronike e jashtëtokësore në këtë botë të mbërthyer nga luftrat, krimet, persekutimet, por dhe aq moderne dhe e nevojshme. Anakronike gjithashtu për ata që rendin pas pushtetit e parasë si një qëllim më vete dhe e nevojshme

No Pic available
  • 2018-09-28

Prelocaj dhe Tanazaki, elozh për dritë-hijen

Nëse piktori francez Georges de la Tour ka tërhequr dhe bërë për vete kritikën botërore të artit në ditët tona, kjo sepse ai ka ditur të luajë me dritë-hijen dhe të verë në pah portrete përmes një drite qiriri apo një flake. Kjo gjë vihet në dukje në mënyrë të përsosur dhe

Në gjurmët e Gertrude Stein  fryma dhe moderniteti
  • 2018-09-20

Në gjurmët e Gertrude Stein fryma dhe moderniteti

Luan Rama Një një nga librat e saj të shkruar në Paris në vitet 20 të shekullit XX, Gertrud Stein (1878-1946) kishte shënuar: «Pashë një yll që ishte poshtë. Ishte aq poshtë sa ajo shndriste. Fryma ishte brenda saj» Sigurisht një metaforë pasi Stein ishte e ndërgjegjëshme se në P

No Pic available
  • 2018-09-20

Kadare: Libri i Artë i Albanologjisë do të jetë amza e më të shquarve në studimet shqiptare

Albanologjia shqiptare ka tashmë Librin e Artë të Meritës. Figura të njohura që kanë kontribuar në këtë fushë janë përjetësuar në librin që është përshëndetur dhe nga shkrimtari i madh Ismail Kadare. Libri i Artë i Albanologjisë do të jetë amza e më të shquarve në studime

Pikaso dhe gruaja që qan
  • 2018-09-11

Pikaso dhe gruaja që qan

Dora Maar, një nga muzat e mëdha të Pikasos hyri në jetën e piktorit të madh duke lënë gjurmë të veçanta në krijimtarinë e tij të viteve 30-50, shumë më tepër se gratë e tjera të mjeshtrit të madh. Nga Ollga ruse të takuar në rininë e tij të hershme në kodrinën e Montmartre

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama