Rezultate te kerkimit per termin: +Fan +Noli

Total: 1799
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:11.910Z

Fan Noli: Më ndihmoni, jam mbytur në borxhe

Ende i ri, teksa udhëtoi nga Misiri në Amerikë për çështjen kombëtare, Fan Noli do ta gjente shpesh veten të shtrënguar nga lekët. Do detyrohej të kërkonte borxhe, të shiste për pak lira libra që i kishin kushtuar shtrenjtë, apo gjëra personale e ndonjëherë ishte edhe i inatosur p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.400Z

Fan Noli, obelisk publicistik në letërsinë shqiptare

“Kur të ikni, në botën tjetër e kam fjalën, mos ikni pa marrë lejen e shokëve. Dhe nëse veprojmë kështu, jam i sigurt se do të mblidhemi këtu të gjithë tok për 100-vjeçarin e ‘Diellit’, po kaq djem sa jemi edhe sot.” (Nga fjalimi i Nolit me rastin e 50-vjetor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:52.961Z

Fan Noli, jeta pa luks në rrugën Blagden  

Jeta e Nolit në apartamentin e tij të thjeshtë në 26 Blagden Street ishte spartane. Dyshemenë e kishte të shtruar me lecka dhe dhomën me mobilie të vjetra. Një tavolinë në dhomën e ndenjjes përbënte zyrën e tij dhe aty ai priste vargun e pafund të vizitorëve. Zakonisht mbathte sanda

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.484Z

Biblioteka që frekuentonte Fan Noli në Boston

Në Boston vazhdojnë veprimtaritë me rastin e 100-vjetorit të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare. Kisha u themelua në vitin 1908 nga Fan Noli, i cili do të bëhej më pas një udhëheqës i vërtetë i komunitetit shqiptaro-amerikan por edhe një figurë e shquar politike dhe kulturore. Kol

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:57.445Z

Miraton hapja e filialit të Universitetit Fan Noli në Pogradec

Këshilli i Ministrave ka miratuar disa vendime për hapjen e programit të studimeve të doktoraturës në disa fakultete të vendit. Këto vendime konsistojnë në hapjen e programit të studimit të doktoratës, në fakultetin e teknologjisë së informacionit, në universitetin politeknik të Ti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:39.457Z

Fan Noli, pasioni për vajzën nga Bukureshti

Në 51-vjetorin e ndarjes nga jeta/ Detaje nga jeta private e një prej personazheve më të rëndësishëm të historisë sonë Fan Noli nuk donte të mbetej një vetmitar. Dhe pse e dinte që një burrë i lexuar gjithnjë do të ishte vetëm në fund të çdo udhëtimi, përpara se të bëhej pes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:18.446Z

Fan Noli, historia e bustit në Ibrik Tepe

Diplomati shqiptar, Mal Berisha, ndan një rrëfenjë jetësore. Si u vendos busti i Nolit në vendlindjen e tij  Rudina Hoxha Nëse sot, një bust i poetit tonë të madh, Fan Noli, ngrihet në vendlindjen e tij, fshatin e Ibrik Tepes, 25 kilometra larg nga kufiri greko-turk, përpjekja fille

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama