Rezultate te kerkimit per termin: +Fan +Noli

Total: 1799
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.974Z

"Darka e Gabuar", Kadare vleresohet me Cmimin e Madh

Ministria shqiptare e Kultures ndan cmimet kombetare per letersine. Shkrimtarit, gjeniut te letrave shqipe, Ismail Kadarese iu dha "Cmimi i Madh i Letersise" per vepren e tij te fundit "Darka e Gabuar". Cmimi "Gjergj Fishta" iu dha profesor Artan Fuges per ve

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.350Z

"Albania" ashtu siç e botoi Konica

Dje në ambientet e Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve u prezantua botimi i Revistës "Albania" (DSD, 2010) ashtu siç e pat botuar Faik Konicës një shekull përpara. I pranishëm në takim ishte ambasadori amerikan John Whithers dhe zv/ ministrja e Kulturës Suzana Turk

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:08.867Z

Perjashtohen nga stazhi 30 studente te Korces

Studiuan 5 vite ne Universitetin e Korces, por diplomat ju quhen te pavlefshme. Rreth 30 te sapodiplomuar ne fakultetin e mesuesise, u perjashtuan nga stazhi. Vendimi eshte i drejtorise arsimore te Pogradecit dhe Ersekes. Mungesa e titullit "mesues", duket se eshte argumenti per pezul

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:20.855Z

Viti i ri akademik Universiteti i Korces po ben pergatitjet

Universiteti i Korcës “Fan Noli” po bën pergatitjet për vitin e ri akademik, që pritet të fillojë më 10 tetor. Rreth 1700 studentë priten të ulen për herë të parë në auditorët e këtij universiteti, ndë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:02.019Z

Noli i çon Reuzveltit një mesazh personal për Enverin

14/03/2005  Historiana ruse Nina Smirnova në librin “Historia e Shqipërisë përgjatë shekullit XX”, botuar nga ‘Ideart”, sjell dëshmi dhe fakte të reja përmes shfrytëzimit të arkivave të panjohura të Moskës, Beogradit, Parisit, Berlinit, Londrës, Romës, Athinës e Tir

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:21.308Z

Epistolari Nolian: Një thesar me mijëra letra

Në jetën e tij, Fan Noli ka shkruar me mijëra letra, kartpostale, telegrame etj. Sipas sekretares Meri Xhons, “Peshkop Noli ishte një letërshkrues i ndërgjegjshëm. Ai harxhonte kohë dhe energji për letra...” Këtë e dëshmon qartazi fondi i trashëguar i epistolarit të tij, i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:21.926Z

Botuesit pranojnë nismën e Drejtorisë së Burgjeve “Edhe një mik në qeli”

TIRANË – Shtatë shtëpi botuese kanë ofruar dhe ekspozuar libra të enjten, në ambientet e QNK-së “Pjetër Arbnori”, të cilat do t’u dhurohen bibliotekave të institucioneve të burgjeve në të gjithë vendin, në kuadrin e një nisme të marrë nga Drejtoria e Përgjithshme e Burgjev

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama