Rezultate te kerkimit per termin: +Fan +Noli

Total: 1799
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:53.423Z

Regjistrimi Fan Noli dhe 75 shoqata te tjera kunder

Qendra Shqiptare per Kulture Demokratike Fan Noli mbeshtetur nga 75 shoqata te tjera atdhetare e kulturore do te paraqesin neser nje paltforme kunder regjistrimit te popullsise me vetedeklarim etnije dhe feje. Ne nje njoftim per shtyp te shoqates thuhet se neser ne oren 10-te ne Hotel Tirana Intern

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:10.454Z

Withers, vizitë në shkollën "Fan Noli" me rastin e festave

Në prag të festave të fundvitit, ambasadori amerikan në Tiranë, John Withers ka vizituar shkollën "Fan Noli" në kryeqytet për të ndarë me fëmijët e kësaj shkolle emocionet e mbarimit të vitit 2008-të.Fëmijët e kanë përshëndetur ambasadorin amerikan në gjuhen e tij, në anglisht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:11.910Z

Fan Noli: Më ndihmoni, jam mbytur në borxhe

Ende i ri, teksa udhëtoi nga Misiri në Amerikë për çështjen kombëtare, Fan Noli do ta gjente shpesh veten të shtrënguar nga lekët. Do detyrohej të kërkonte borxhe, të shiste për pak lira libra që i kishin kushtuar shtrenjtë, apo gjëra personale e ndonjëherë ishte edhe i inatosur p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.400Z

Fan Noli, obelisk publicistik në letërsinë shqiptare

“Kur të ikni, në botën tjetër e kam fjalën, mos ikni pa marrë lejen e shokëve. Dhe nëse veprojmë kështu, jam i sigurt se do të mblidhemi këtu të gjithë tok për 100-vjeçarin e ‘Diellit’, po kaq djem sa jemi edhe sot.” (Nga fjalimi i Nolit me rastin e 50-vjetor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:52.961Z

Fan Noli, jeta pa luks në rrugën Blagden  

Jeta e Nolit në apartamentin e tij të thjeshtë në 26 Blagden Street ishte spartane. Dyshemenë e kishte të shtruar me lecka dhe dhomën me mobilie të vjetra. Një tavolinë në dhomën e ndenjjes përbënte zyrën e tij dhe aty ai priste vargun e pafund të vizitorëve. Zakonisht mbathte sanda

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.484Z

Biblioteka që frekuentonte Fan Noli në Boston

Në Boston vazhdojnë veprimtaritë me rastin e 100-vjetorit të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare. Kisha u themelua në vitin 1908 nga Fan Noli, i cili do të bëhej më pas një udhëheqës i vërtetë i komunitetit shqiptaro-amerikan por edhe një figurë e shquar politike dhe kulturore. Kol

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:57.445Z

Miraton hapja e filialit të Universitetit Fan Noli në Pogradec

Këshilli i Ministrave ka miratuar disa vendime për hapjen e programit të studimeve të doktoraturës në disa fakultete të vendit. Këto vendime konsistojnë në hapjen e programit të studimit të doktoratës, në fakultetin e teknologjisë së informacionit, në universitetin politeknik të Ti

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama