Rezultate te kerkimit per termin: +Fondi +Monetar +Nderkombetar

Total: 688
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:30.702Z

FMN miratoi nje kredi te re per Kosoven

Fondi Monetar Nderkombetar miratoi nje kredi prej 140 milion dollaresh aferisht 107 milion euro per Kosoven ne kuader te nje programi 20 muajsh qe do te lehtesoje trysnine fiskale te Kosoves. Ky vendim pasoi nje marreveshje te qeverise se Kosoves dhe Fondit Monetar Nderkombetare te arritur ne fillim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.915Z

FMN: Sinjalet që lajmëruan krizën fiskale

Situata e pasigurt fiskale për shkak të borxhit të lartë publik, sipas ekspertëve të FMN-së, është lajmëruar më herët me një krizë 5-vjeçare fiskale. Fillimi i kësaj krize, sipas raportit Vlerësimi i stresit fiskal, daton qysh në vitin 1991, kur ishte edhe sinjali i parë që Shqip

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:58.839Z

Kosova, te henen anetare e plote e FMN

Fondi Monetar Nderkombetar ka deklaruar sot se Kosova eshte gati te behet anetarja e 186-te e organizates javen e ardhshme, rreth 16 muaj pas shpalljes se pavaresise. Zedhenesi i FMN-se, Alister Tomson deklaroi per agjencine “AFP” se kreret kosovare te shtetit pritet t’

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:41.283Z

Kriza, Polonia 20 miliarde usd nga FMN

Qeveria polake do te marre nga Fondi Monetar Nderkombetar nje kredi prej 20 miliarde dollaresh per t’i bere balle krizes ekonomike. Ministri polak i Financave, Rostowski ka deklaruar se kredia nuk duhet te konsiderohet si nje fond emergjence, por si nje rezerve shtese likuiditeti n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.818Z

BE heton shumen e vertete te borxheve greke

Nga rezultati i hetimeve te autoritetit statistikor evropian Eurostat varet nese Bashkimi Evropian dhe Fondi Monetar Nderkombetar duhet te ndyshojne programin e tyre per shpetimin e ekonomise greke apo jo.Nga rezultati i hetimeve varet gjithashtu edhe ashpersimi ose jo i masave te qeverise greke lid

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:10.758Z

Misioni i FMN ne Shqiperi perfundon, bashkepunimi mbetet i hapur

Fondi Monetar Nderkombetar ka mbyllur dje misionin ne Shqiperi, ashtu si ishte paralajmeruar edhe me pare. Ne simbolike te ketij largimi kryeministri Berisha, eshte pershendetur dje me Perfaqesuesen e FMN ne Shqiperi, Ann-Margaret Westin. Nderkohe, kryeministri Berisha e siguroi zonjen Westin se "ne

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:57.396Z

FMN prane marreveshjes me Bjellorusine

Fondi Monetar Nderkombetar eshte prane nje marreveshjeje me Bjellorusine per dhenien e nje kredie per kapercimin e veshtiresive te krijuara nga kriza ekonomike globale. Sipas zedhenesit te FMN-se, kane mbetur vetem disa detaje teknike per t'u rregulluar perpara arritjes se paktit.“

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama