Rezultate te kerkimit per termin: +Galeria

Meta: total 1000 / total_found 2020 / time 0.001 / keyword[0] galeria / docs[0] 2020 / hits[0] 2773 /
Edi Hila çon në Varshavë, veprën për të cilën diktatura e çoi në pulari
  • 2018-02-26

Edi Hila çon në Varshavë, veprën për të cilën diktatura e çoi në pulari

#td_uid_1_5a94737495df3 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/1-22-80x60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a947

Sislej Xhafa, ekspozitë personale në Kosovë gjatë 2018-ës
  • 2018-02-23

Sislej Xhafa, ekspozitë personale në Kosovë gjatë 2018-ës

Artisti i njohur Sislej Xhafa do të rikthehet në Kosovë me një ekspozitë personale gjatë këtij viti. Lajmi është bërë i ditur nga Galeria Kombëtare e Arteve të Kosovës, ku mes projekteve të përzgjedhura për të ekspozuar në këtë institucion gjatë vitit 2018 është dhe emri i Xh

Një galeriste franko-shqiptare që largohet nga bota e ngjyrave
  • 2018-02-17

Një galeriste franko-shqiptare që largohet nga bota e ngjyrave

Luan Rama Gjithçka në këtë botë vjen një ditë dhe shuhet. E megjithatë kujtimet dhe ajo çke bërë mbeten për një kohë të gjatë në sajë të asaj se si e ke përjetuar këtë botë, këtë udhëtim nga lindja në vdekje. Helena Fardel një pinolle shqiptare e lindur në Francë pa-ra

MEDALJA E SKËNDERBEUT QË U PËRDOR SI SIMBOL NË PULLËN E POSTËS, MONEDHËN E DEKORATAT E SHTETIT SHQIPTAR
  • 2018-01-29

MEDALJA E SKËNDERBEUT QË U PËRDOR SI SIMBOL NË PULLËN E POSTËS, MONEDHËN E DEKORATAT E SHTETIT SHQIPTAR

(Një vështrim me karakter studimor numizmatik) Bajram Peçi Tej reve të zeza dhe mjegullës së dendur që mbuloi historitë e kombit pas pushtimit osman e në rrethanat kur nuk na lejohej shkrimi i gjuhës, vështirë të shihje se do mbeteshin në kujtesë rrugët dhe vendet ku e kishin hedhur

No Pic available
  • 2018-01-18

Erzen Shkololli, drejtori i ri i Galerisë Kombëtare të Arteve

Erzen Shkololli do të mbajë postin e drejtorit të Galerisë Kombëtare të Arteve. Ai do të zëvendësojë në këtë post Artan Shabanin. Erzen Shkololli ka qenë drejtor i Galerisë Kombëtare të Kosovës nga viti 2011 deri në vitin 2015. Nën udhëheqjen e tij, Galeria e Kosovës pësoi tra

Nuk është një përqafim
  • 2018-01-17

Nuk është një përqafim

Nuk është një përqafim, por një rrobaqepëse që po përpiqet të marrë masat. Ky vizatim i Dhimitër Theodhorit është vetëm një nga koleksioni me emrin e tij në Galerinë Kombëtare të Arteve. Piktori Dhimitër Theodhori i përket grupit të piktorëve të filmit shqiptar, të cilët ba

Tërmet 7.3 ballë në Peru, të vdekur dhe të plagosur
  • 2018-01-14

Tërmet 7.3 ballë në Peru, të vdekur dhe të plagosur

Është të paktën dy të vdekur dhe dhjetëra të plagosur, sipas disa mediave ndërkombëtare në gjuhën spanjolle, bilanci akoma provizor i tërmetit të fuqishëm me magnitudë 7.3 ballë, i cili goditi sot në mëngjes Perunë. Disa media të tjera anglo-saksone, flasin zyrtarisht vetëm për