Rezultate te kerkimit per termin: +Getes

Total: 24
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:10.585Z

Celet edicioni i 17-te i Onufrit

Eshte çelur sot ne Galerine Kombetare edicioni i 17-te i konkursit nderkombetar Onufri. Tema e ketij viti “A dini vendin ku lulezojne paradokset”, ngjan me nje nga vargjet e Getes, ndersa kuratori italian ka plotesuar kerkese e drejtorit te galerise, per te pranuar ne konkurs vetem artiste shq

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:57.219Z

Ne pune per premieren Verter

Teatri Kombetar i Operes dhe Baletit beri dje nje prezantim zyrtar te punes per premieren operistike te 20 prillit. shte Verter drame lirike me kater akte e kompozitorit Jules Massenet. Libreti i douard Blau Paul Milliet dhe Georges Hartmann bazohet ne vepren e njohur Vuajtjet e djaloshit Verter te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.244Z

Mischa Barton harron nje detaj te vogel

Ikone e modes me te fundit? Duke pare daljen e fundit ne publik nuk mund te thuhet saktesisht keshtu sepse Mischa Barton ka harruar nje detaj te vogel ne getat e saj. Protagonistja e “The Beautiful Life”  ka nxjerre shetitje qenushin, por me siguri ka lene pas dore nje de

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.701Z

Rome statuja e Getes ne baraken e rumuneve

Gjendet ne nje barake emigrantesh rumune ne Itali statuja e famshme e Johann Volfang von Gete sigurisht e destinuar per tregun klandestin. Karabinieret arriten te zbulonin vendndodhjen e statujes me vlere te madhe historike dhe artistike.Vepra u realizua nga skulptori Valentino Casali ba

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:51.581Z

Promovohet libri "Getja mes Perendimit dhe misticizmit oriental"

Libri "Getja mes Perendimit dhe misticizmit oriental", i autorit Edvin Cami eshte promovuar keto dite, duke hedhur drite mbi nje permase te vecante te vepres se poetit gjerman J. V. fon Gete, qe eshte interesi dhe qendrimi i tij tejet pozitiv ndaj Orientit dhe Islamit. Nje qendrim i tille gjen shpre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:25.060Z

Dy koncerte per Mendelson ne Tirane

Sezoni i Klasikut vjen me koncertin e pare ne 18 shkurt ne kuader te 200 vjetorit te lindjes se kompozitorit te njohur gjerman, Felix Mendelson Bartholdy. Ne kete koncert te muzikes se dhomes do te interpretoje violinisti austriak Andreas Reiner, ai shqiptar Desar Sulejmani dhe violoncelisti Pjeter

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.134Z

Verter pasuron Operen

Ata qe nuk nguruan te flasin per operen Verter te Jules Massenet ne tre netet e shfaqjes ne Teatrin e Operes dhe Baletit nuk ishin profesioniste te muzikes. Ishin njerez qe vinin nga te tjera fusha inxhiniere mesues letersie menaxhere arti sikur ndjenin nevojen ti ndanin me te tjere pershtypjet qe i

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama