Rezultate te kerkimit per termin: +Getes

Total: 24
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.701Z

Rome statuja e Getes ne baraken e rumuneve

Gjendet ne nje barake emigrantesh rumune ne Itali statuja e famshme e Johann Volfang von Gete sigurisht e destinuar per tregun klandestin. Karabinieret arriten te zbulonin vendndodhjen e statujes me vlere te madhe historike dhe artistike.Vepra u realizua nga skulptori Valentino Casali ba

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:51.581Z

Promovohet libri "Getja mes Perendimit dhe misticizmit oriental"

Libri "Getja mes Perendimit dhe misticizmit oriental", i autorit Edvin Cami eshte promovuar keto dite, duke hedhur drite mbi nje permase te vecante te vepres se poetit gjerman J. V. fon Gete, qe eshte interesi dhe qendrimi i tij tejet pozitiv ndaj Orientit dhe Islamit. Nje qendrim i tille gjen shpre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:25.060Z

Dy koncerte per Mendelson ne Tirane

Sezoni i Klasikut vjen me koncertin e pare ne 18 shkurt ne kuader te 200 vjetorit te lindjes se kompozitorit te njohur gjerman, Felix Mendelson Bartholdy. Ne kete koncert te muzikes se dhomes do te interpretoje violinisti austriak Andreas Reiner, ai shqiptar Desar Sulejmani dhe violoncelisti Pjeter

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.134Z

Verter pasuron Operen

Ata qe nuk nguruan te flasin per operen Verter te Jules Massenet ne tre netet e shfaqjes ne Teatrin e Operes dhe Baletit nuk ishin profesioniste te muzikes. Ishin njerez qe vinin nga te tjera fusha inxhiniere mesues letersie menaxhere arti sikur ndjenin nevojen ti ndanin me te tjere pershtypjet qe i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:13.326Z

Dritand Zenelaj merr cmimin e "Onufrit 2008"

Ben Andoni Onufri 2008 ka ardhur dje pasdite me dhenien e Cmimit te tij kryesor. Ne mjediset e Galerise Kombetare, cmimi i pare i ka takuar Driant Zenelit, student ne Itali me dy video-arte; ndersa cmimi i dyte Heldi Pemes me nje diptik dhe nje tjeter, printime ne leter fotografike. Cmimin e ka dore

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:57.756Z

Aktivitete kulturore

Premiera Verter sonte ne Opera Teatri i Operes dhe Baletit shfaq sonte premieren e operes Verter me libret te shkruar sipas vepres Vuajtjet e djaloshit Verter te Getes dhe muzike nga Jules Massenet. Per regjine eshte rikthyer nga Italia Patrizia Panton e cila punoi vitin e shkuar per Ana Bolenen. Ba

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:09.525Z

Vjen Onufri 2008

"A E DINI VENDIN KU LULEZOJNE PARADOKSET?". Ky eshte titulli qe i eshte vene ne kete edicion nga kuratori italian, konceptit te ONUFRI-t 2008. Riccardo Caldura e ka zvogeluar shume pjesemarrjen e artisteve ne kete fillim Qe nga data 22 dhjetor dhe deri me 8 shkurt te vitit ne vazhdim, do te jete ko

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama