Rezultate te kerkimit per termin: +Gjirit

Total: 4839
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:54.879Z

Kontraceptivët rrisin rrezikun e kancerit të gjirit

Gratë që janë te holla dhe me trup relativisht te vogel kanë më shumë probabilitet per te perjetuar kancerin e gjirit, sidomos ne rast se përdorin menyren kontraceptive te zëvendësimit të hormoneve, sipas një studimi të ri. Kanceri i gjirit eshte zbuluar se eshte i lidhur me përdorimin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:03.904Z

Kanceri i gjirit politikanet mesazh ndergjegjesues

Në kuadrin e Ditëve Ndërkombëtare të luftës kundër kancerit të gjirit, anëtaret e Komisionit Parlamentar të Shëndetësisë dhanë një mesazh ndërgjegjësues nga ambientet e Spitalit Onkologjik në Tiranë.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:50.312Z

Kanceri i gjirit, si bëhet vetëkontrolli i sëmundjes

Organizata Botërore e Shëndetësisë raporton se në çdo 9 gra, njëra do të sëmuret prej kancerit të gjirit. Kjo sëmundje është një nga llojet më të shpeshta të kancereve tek gratë, sidomos tek ato mbi 35 vjeç. Në vendin tonë kanceri i gjirit është kanceri që haset më shpesh te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:41.402Z

Kanceri i gjirit, shkaqet, shenjat dhe trajtimi i tij

Tetori, në të gjithë botën është muaji i ndërgjegjësimit për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit. Muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit është një fushatë vjetore ndërkombëtare që synon të shpërndajë informacion dhe të edukojë njerëzit për rëndësinë e sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:31.271Z

Kanceri i gjirit, si ta shmangim?

Frika e kancerit të gjirit është burim ankthi për shumë gra. Shpesh ato kanë ndjenja fataliste në lidhje me rrugën që mund të marrë një sëmundje e tillë, që në rastin më të mirë mund të përfundojë me një operacion radikal për heqjen e gjirit. Këto ndjenja ankthi i bëjnë q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:14.439Z

Të prekurit nga kanceri i gjirit

Nga 9 gra, 1 prej tyre rezulton të jetë e prekur nga kanceri i gjirit. Autoritetet shëndetësore thonë se ky është një ndër shqetësimet kryesore që prek femrat. Sipas statistikave nga ISHP, brenda vitit numërohen 400 raste të reja. Me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:17.834Z

Marshim sensibilizues kundër kancerit të gjirit

Qindra qytetarë dhe gjimnazistë marshuan në qytetin e Fierit për të sensibilizuar për sëmundjen e kancerit të gjirit. Mesazhin për gratë e vajzat e përcolli një prej të prekurave nga kjo sëmundje që sipas statistikave po shënon shifra të larta. Mjekët apeluan për kontrolle periodi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama